Ananasın Zararları

Kategori: Gıdalar - 690 görüntülenmeYorum Yazın
Ananasın Zararları

Kaba ve sivri yeşil yaprakları olan ananas, dışarıdan çok çekici bir meyve gibi gözükmese de oldukça sulu lezzetli bir meyvedir. Ananas sağlıklı olmasına rağmen, fazla miktarda ananas hoş olmayan yan etkilere neden olabilir.

C vitamini ile dolu ve kalorisi az olan ananas neredeyse herhangi bir diyet için sağlıklı bir seçimdir. Sulu meyvenin bir dilimi, az miktarda sodyum içeren kabaca 60 kaloriyi içerir. Bununla birlikte, yağ ve kolestrol içermez. Ananas, 100 g meyve başına 1 gramdan daha fazla lif ile sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olabilir. Ananas iyi bir kalsiyum, potasyum, A vitamini ve folat kaynağıdır. Ananas aynı zamanda mükemmel bir C vitamini kaynağıdır ve sadece iki dilim meyvede yaklaşık 100 mg C vitamini içerir.

Birçok besin maddesinin yanı sıra, ananas da protein sindiren bir enzim olan bromelain içerir. Meyve kökünden ve suyundan türetilen bu enzim, geniş bir dizi tıbbi durumu tedavi etmek için kullanılır. Bromelain kas, tendon ve cilt yaralanmalarıyla ilişkili iltihaplanmayı, şişmeyi, morarma ve ağrıyı azaltabilir. Proteinlerin sindirilmesine yardımcı olduğu için, sindirim bozukluklarını ve mide ekşimesi hafifletmek için de kullanılabilir.

Ananasın zararları

Ananasın Zararları

Ananası çok miktarda tükettikten sonra, dudaklarda, iç yanaklarda ve dilde şişme veya hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu olay ananasın et yumuşatıcı özelliklerinden kaynaklanır ve birkaç saat içinde kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, şişme, kaşıntı veya solunum zorluğu eşlik ederse, ananas alerjisine işaret edebilir. Bu durumda, derhal tıbbi yardım isteyin.

Suda çözünen bir vitamin olan C vitaminin fazlası genellikle idrarla atılır. Bununla birlikte, aşırı derecede yüksek dozda C vitamini, ishal, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, mide ekşimesi, baş ağrısı ve uykusuzluğa neden olabilir. Meyvenin içerisindeki bromelainini aşırı miktarda alırsanız deri döküntüleri, kusma, diyare ve menstrüel kanama olabilir. Büyük miktarda enzim, uterus kasılmalarını da uyarabilir, bu da potansiyel olarak hamile kadınlarda düşüklere yol açabilir.

Etkileşimler

Ananasdaki bromelain, bazı ilaçlarla potansiyel olarak etkileşime girebilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi eğer ki  antibiyotik, antikoagülan, antikonvulsan, barbitürat, benzodiazepin, kan tinerleri, uykusuzluk ilaçları, trisiklik ve antidepresan gibi ilaçlar kullanıyorsanız ananası tüketmeden önce doktorunuza danışmayı önerir. Alkol, kediotu kökü ve kava gibi bazı otlar da bromelain ile etkileşime girebilir.

Olgunlaşmamış bir ananasın suyunu içmek aşırı derecede ishal ve ciddi kusmaya neden olabilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!