Antibiyotiğin Zararları

Kategori: Medikal - 547 görüntülenmeYorum Yazın
Antibiyotiğin Zararları

Ülkemiz gereksiz antibiyotik tüketiminde ilk sıralarda gelen ülkelerden biridir. Her türlü hastalık için doktora danışmadan antibiyotik alınması sebebiyle antibiyotik satışları sonunda reçeteye bağlanmıştır. Antibiyotikler bazı durumlarda hayat kurtarıcı ilaçlardır ama her antibiyotiğin vücuda verdiği bir zarar vardır. Bu zararların bazıları zamanla düzelir ama bazıları kalıcı hasara yol açar.

Gereksiz Kullanılan Antibiyotiğin Zararları

1. Antibiyotik vücuttaki bakterileri yok ettiğinden onların neden olduğu bazı hastalıklarda etkilidir. Oysa çoğu hastalık virüs veya başka nedenlerden dolayı oluşur. Örneğin griplerin çoğu virüs kaynaklıdır ama grip olan insanların çoğunun ilk başvurduğu ilaç antibiyotik olmaktadır. Antibiyotik virüslere etki etmez ve onların oluşturduğu ateş ve boğaz ağrılarını gidermez. Üstelik yanlış ilaç kullanımı hastalığın ilerlemesine neden olur.
2. Küçük çocuklarda virüs kaynaklı hastalıklarda antibiyotik kullanılması hayati tehlike oluşturur. Normal koşullarda bile çocuklar için antibiyotik çok tehlikeli olabilir. Bu bakımdan hiç bir çocuğa doktor tavsiyesi dışında antibiyotik verilmemelidir.
3. Antibiyotikler karaciğer ve böbrek üzerinde olumsuz etkileri olan ilaçlardır. Öyle ki organ yetmezliğe kadar varan durumlar oluşabilir. Bilindiği üzere karaciğer ve böbrekler hayati organlardır. Bu organlarda oluşan ufak bir hasar tüm vücut sistemi bozabilir.
4. Antibiyotik yararlı bakterileri de öldüren bir ilaçtır. Oysa sindirim sisteminin çalışması için yaralı bakterilere ihtiyaç vardır. Bu bakterilerden yoksun kalan sistemde gaz sancıları, kusma, ishal ve kabızlık görülmeye başlar.
5. Yapılan araştırmalar bazı antibiyotiklerin belli süre kullanılmasının aşırı kilo almaya neden olabileceği tespit edilmiştir.
6. Antibiyotikler bazı alerjik bünyelerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca ciltte döküntü, kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir.
7. Saç dökülmesi antibiyotiğin zararları içerisindedir.
8. Antibiyotikler solunum güçlüğüne, baş dönmesine, tansiyonun düşmesine ve halsizliğe neden olabilir.

 

Antibiyotiğin zararları

Antibiyotiğin zararları

Antibiyotik Nasıl Kullanılmalı?

Antibiyotikleri yalnızca doktorlar verebilir. Tavsiye ile antibiyotik alınmamalıdır. Özellikle çocuklar bu anlamda korunmalıdır. Nezle gibi soğuk algınlıkları virüs kaynaklı olup antibiyotiklerin işe yaramayacağı bilinmelidir. Doktorlara antibiyotik konusunda baskı yapılmamalıdır. Antibiyotik saatli ve adeti belli bir ilaçtır. Bu bakımdan doktorun yazdığı saatlerde ve yine doktorun verdiği adette göre kullanılmalıdır. Antibiyotik önerilen süreden az ya da çok süre kullanılmaz. Günümüzde gereksiz yere antibiyotik kullanımının en kötü sonucu bakterilerin bu ilaçlara karşı direnç kazanmasıdır. Artık işe yaramayan antibiyotikler gerçek bir bakteri tehdidi karşısında çaresizdir. Bu bakımdan bilim adamları yeni antibiyotik çeşitleri bulmak için çalışmaları hızlandırmıştır. Bir grup bilim adamı da antibiyotik dışında bakterileri yok edebilen ilaçlar için çalışmaktadır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!