Antidepresanın Zararları

Kategori: Medikal - 588 görüntülenmeYorum Yazın
Antidepresanın Zararları

Antidepresan, depresif rahatsızlıkların tedavisinde kullanmak üzere üretilmiş olan ilaçlardır. İlacın amacı beyindeki, kimyasal bozuklukları onarmak ve hastayı daha iyi bir hale getirmektir.

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen antidepresan kullanımı kişilerin bilinçsizce kullanması sonucunda hastalarda oldukça önemli hasarlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra antidepresan kullanımı ile başlayan tedavinin psikiyatristlere danışmadan kullanılması ya da psikiyatrist gözetiminde başlanan antidepresan kullanımını bilinçsizce bir şekilde tedavinin yarıda bırakılması çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır, antidepresan zararları oldukça fazladır.

Antidepresan kullanan bireyler diğer hastalara göre daha hassas olabilirler ve ilacın prospektüsünde yazan yan etkileri okuduktan sonra kullanmaktan korkarlar. Bu endişe ile ilaç kullanmak bireyin sağlığını olumsuz yönde etkiler, bu tür korkular yaşayan kişiler hemen doktorlarıyla görüşmelidir. Antidepresan ilaçların birçok çeşidi bulunur bundan dolayı yan etkilerinin tüm antidepresanlarda aynı olduğunu söylemek doğru değildir. Mesela trisiklik antidepresanlar da ağız kuruluğu, kalp çarpıntısı, idrar fazlalığı, kabızlık, sersem olma hali gibi yan etkiler görülebilmektedir. Serotonin maddesinin hormonu takviyeli depresanlarda iştah kaybı ve kilo kaybı görülmektedir.

Antidepresan Kullanımının Zararları Nelerdir?

Antidepresan ve intihar: Antidepresan adaptasyon sürecinde intihara eğilimi arttırabilir.

Antidepresan kullanımı ve nöbetler: Her bünyede değişiklik gösteren antideprasan ilaçlar bazı kişilerin var olan nöbet sayılarını arttırmaktadır, nöbet geçirmeyen hastaların ise nöbet geçirme ihtimali yüksektir.

Kabus görme : Antidepresan ilaçlarının en sık görülen yan etkilerinden biri de uyku esnasında normal insanlara göre kabus görme olasılığında bir artış olduğu gözlemlenmiştir.

Baş ağrısı: Antidepresan ilaçlar oldukça rahatsız edici baş ağrılarına sebep olabilirler.

Baş dönmesi: Antidepresanların baş dönmesi problemine neden olması, ilacın içeriğinde bulunan sersemletici maddelerden kaynaklanır.

Geceleri uyuyamama en sık görülen yan etkilerdendir.

Yalnız kalmak isteğine bağlı olarak sosyal çevrede eksik hissetme ve hastanın kendisini sosyal ortamlardan soyutlama durumu antidepresan zararları arasındadır.

Diğer insanların kendilerinin hayatına zarar verebileceği, bir tehdit olarak görme.

Ağlamak ve çığlık atma nöbetleri.

Halüsinasyon görme.

Antidepresan ve Mide rahatsızlıklarına zararları: Çoğu zaman mide koruyucu ilaçlarla ile birlikte kullanılan antidepresan, uzun süreli kullanımında veya mide koruyucu kullanılmaması durumunda birçok mide rahatsızlığına neden olmaktadır. Kusma ve bulantı antidepresan kullanımı sırasında oldukça fazla görülen semptomlardandır. Antidepresan ilaçlar kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalı ve doktorun önerdiği dozda ve şekilde kullanılmalı, hasta kendi başına ilacı azaltma ya da çoğaltma ve ilacı bırakma gibi kararları vermemeli.

Önemli Uyarı

Antidepresan kullanımı sırasında kesinlikle kişilerin kendi inisiyatifine bırakılmamalı. Doktora danışmadan ve ilacı reçetelendirmeden kullanmaya kesinlikle başlanmamalıdır. Aksi takdirde antidepresan zararları bünyenizde ciddi ve kalıcı etkiler bırakabilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!