Aspirinin Zararları

Kategori: Medikal - 694 görüntülenmeYorum Yazın
Aspirinin Zararları

Aspirin en çok kullanılan ilaçlardan biridir. Ancak çoğumuz, hizmet ettiği amacı ve aşırı dozun neden olduğu zararları ve yan etkileri bilmiyoruz. Bu yazımızda aspirinin zararlarını inceleyeceğiz.

Asetilsalisilik asit olarak da bilinen aspirin bir salisilat ilacıdır. Çoğunlukla analjezik veya ağrı kesici olarak kullanılır. Aspirin’in aktif içeriği salisin bileşiğinin sentetik bir türevi olan asetil salisilik asittir. Bu bileşik bitkilerde, özellikle söğüt ağacında bulunur. Piyasada bulunan en eski ve yaygın olarak kullanılan analjeziktir.

Aspirinin faydalı etkileri ne olursa olsun, hafif yan etkilerden ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilen bazı zararları vardır. Bu nedenle, doktorunuza danıştıktan sonra kullanmanız önerilir. Aspirin zararları ve yan etkilerinin bazıları şunlardır:

Aspirin, Mide Yanması ve Mide Tahrişine Sebep Olabilir

Aspirin, mide astarını tahriş ederek bulantı, kusma ve hazımsızlığa neden olabilir. Bunlar aspirinin yan etkileri olmakla birlikte, ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, bu tür sorunlarla karşı karşıya olduğunuzda doktorunuza danışmanız önerilir.

Aspirin Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

Bazı insanlar aspirin duyarlılığına veya alerjiye maruz kalabilir. Bu alerjik reaksiyonlar dudak, dil, burun, kaşıntısı burun şişmesi, nefes darlığı ve baş dönmesi olabilir. Yukarıdaki belirtilerin herhangi birini fark ederseniz doktorunuza danışın.

 Aspirin Gebe veya Emziren Kadınlar için Zararlıdır

Aspirin doğmamış bebeğinize zararlıdır. Kalp sorunlarına neden olabilir, doğum ağırlığını azaltabilir veya doğmamış bebek üzerinde başka ciddi etkilere neden olabilir. Bu nedenle, hamile kadınlar aspirin alımı ile ilgili doktorlarına danışmalıdır. Emziren kadınlar çocuğun sağlığına zarar verebileceğinden aspirin kullanmaktan kaçınmalıdır.

Aspirin Ameliyatlarda Zararlı

Kan inceltme veya anti-pıhtılaşma özelliğine sahip olduğu için herhangi bir ameliyattan önce aspirin kullanımından kaçınılmalıdır. Ameliyattan önce aspirin kullanmak aşırı veya uzun süreli kanamaya neden olabilir.

Aspirin Karaciğer Sorunlarına Neden Olabilir

Aspirin’in aşırı veya uzun süreli kullanımı karaciğerinize zarar verebilir. Karaciğer detoksifikatör olarak çalışır. Bu nedenle, yüksek dozda aspirin, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek işlev bozukluğuna neden olabilir.

Aspirin Böbrek Bozukluğuna Neden Olabilir

Aspirinin sürekli olarak kullanılması analjezik nefropatiye neden olabilir. Bu, analjezik ilaçların neden olduğu böbrekte bir yaralanmadır. Bazen böbrek hastalıkları herhangi bir belirti olmaksızın ortaya çıkar ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Aspirin Reye Sendromuna Neden Olabilir

Reye sendromu hayati organlara, çoğunlukla karaciğer ve beyine zarar vererek ölüme neden olabilen ciddi bir durumdur. Bu sendrom, grip, su çiçeği, ateş veya ağrı kesmek için aspirin kullanan çocuklarda görülür. Anne-babalar, sonuçları ciddileşebileceğinden doktorlarına danışmadan çocuklarına aspirin vermemelidir. Bulantı ve kusma ile davranış değişiklikleri Reye sendromunun erken belirtileridir.

Aspirin Beyine Zarar Verebilir

Hepimiz aspirinin, vücutta kan inceltici gibi çalıştığı için kalp krizlerini ve inmelerini önlemek için kullanıldığını biliyoruz. Ancak, bu amaçla kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aspirin’in kan inceltici etkileri, beyin hasarına ve kanamaya neden olabilir.

Aspirin Kulak Çınlamasına ve İşitme Hasarına Neden Olabilir

Aspirin düzenli olarak alınması çınlamaya neden olabilir. Kalıcı işitme kaybına neden olabilecek herhangi bir sorunun olması halinde doktora danışmalısınız.

Aspirin Astım Ataklarını Tetikleyebilir

Astım mağduru olanlar, aspirin kullanımından kaçınmalıdır. Aspirin’in neden olduğu astım atakları ölümcül olabilir. Bu nedenle, dikkatle ve doktorunuzun sıkı gözetiminde aspirin kullanın.

Aspirin Cilt Sorunlarına Neden Olabilir

Kanama, aspirinin neden olduğu en yaygın cilt problemlerinden biridir. Kılcallar zayıflar veya aspirin gibi ilaçlar kılcal damarlara zarar verir ve ardından morarma meydana gelir. Bazen, diğer ilaçlarla birlikte aspirin kullanımı kızarık, şişmiş, kabarmış veya renksiz cilt gibi deri reaksiyonlarına neden olabilir. Bu cilt reaksiyonlarının herhangi biri meydana gelirse, hızlı tıbbi müdahale gereklidir.

Aspirin Gut Rahatsızlığını Daha da Kötüleştirebilir

Düşük dozda aspirin kalp krizi ve inmelerini önlemek için kullanılır ancak gut rahatsızlığınız varsa durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Düşük dozlarda bile aspirin, gut atak riskini artırır. Yüksek dozda aspirin, böbreklerin ürik asit reabsorbunu önler ve ürik asit boşaltımına neden olurken, düşük dozlarda ürik asit atılımı engeller. Gut hastaları, komplikasyonları önlemek için aspirin kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Aspirin Mide ve İnce Bağırsak Ülserine Neden Olabilir

Daha önce de belirtildiği gibi kanama aspirinin alınmasının ciddi yan etkilerinden biridir. Ülsere neden olabilecek mide veya ince bağırsak hasarına neden olabilir. Bazen ülserlerden kaynaklanan kanamalar ciddi olabilir.

Aspirin Kan Basıncını Yükseltir

Aspirin kan basıncı seviyenizi artırabilir. Yüksek tansiyonu olanlar doktoruna danıştıktan sonra kullanmalıdır.

Aspirinin Merkezi Sinir Sistemi üzerinde Zararlı Etkileri

Aspirin’in düzenli kullanımı, bazı insanlarda uyuşukluk, karışıklık ve baş dönmesine neden olur. Bunlar ciddi yan etkiler olmamasına rağmen sinir sistemi üzerinde uzun süreli etkilere neden olabileceğinden göz ardı edilmemelidir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!