Avokadonun Zararları

Kategori: Gıdalar - 1.332 görüntülenmeYorum Yazın
Avokadonun Zararları

Avokado, armut şeklindeki, yeşil bir meyve ve dünyanın her yerinde sağlık faydaları için kullanılır. Meyve, çeşitli cilt ve sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan birçok temel maddeler içerir. 25 doğal vitamin ve mineral içermektedir. Aynı zamanda lifler, proteinler ve faydalı fitokimyasal maddeler bakımından zengindir. Avokado, kolestrol seviyelerini düşürmek ve adet akışını artırmak için kullanılır.

Ancak her şey gibi fazla miktarda tüketildiğinde zararları olabilir. Bu yazıda avokadonun neden olduğu zararlara ve yan etkilere değineceğiz.

Gebelik ve Emzirme Süresince Kaçının

Hamilelik ve emzirme sırasında avokado yemek tavsiye edilmez. Süt üretimini azaltabilir. Aynı zamanda meme bezine zarar verebilir

Cilt Sorunları

Avokadoya karşı aşırı duyarlı olan insanlar avokado yemekten kaçınmalıdır. Cilt reaksiyonuna veya kusmaya neden olabilir.

Avokado Alerjiye Yol Açar

Alerji belirtileri; kaşıntı, kaşınma, cilde kızarıklık veya egzamadır.

Karaciğer Hasarları

Avokadonun ciddi yan etkilerinden biri de karaciğer sağlığına zarar verebilmesidir. Karaciğerinize zarar verebilecek bazı avokado yağı türleri vardır. Estragol ve anetolden oluşan Meksika avokadoları bu tür yağ içeren avokadolardır. Bunların tüketimi karaciğerde hasara neden olabilir.

Lateks Hassasiyeti

Latekse duyarlı kişiler vücudun alerjik reaksiyona neden olabilecek serum IgE antikorlarının seviyesini arttırdığı için avokado tüketmekten kaçınmalıdırlar.

Kolesterolü Azaltır

Avokado, kolestrol seviyesini düşürdüğünü okurken mutlu olabilirsiniz. Evet, bu doğrudur, ancak bol miktarda tüketirseniz vücuttan gerekli beta-sitosterol kolesterolü emer.

Diyette iseniz Tüketimi Kısıtlayın

Avokado yüksek kalorili bir besindir ve kilo kazancına neden olabilir.

Ağız Alerjisine Neden Olabilir

Avokado bol miktarda tüketilirse, ağızda kaşıntı hissi ve dil şişmesi gibi ağız alerjisine neden olabilir.

İlaçlar ile Etkileşimi

Avokado, anti-inflamatuvar ilaçların etkisini azaltabilir. Dolayısıyla aşırı tüketim kan incelmelerine yol açar.

Mide Tahrişi

Eğer yüksek miktarlarda avokado tüketirseniz midenize zarar verebilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!