Balın Zararları

Kategori: Gıdalar - 454 görüntülenmeYorum Yazın
Balın Zararları

Bir arı kovanına mensup yaklaşık 60.000 bal arısı, toplu olarak yaklaşık 120.000 km uçuyor ve 2 milyon çiçekten sadece 1 litre bal üretebiliyor. Balın sağlıklı bir gıda olduğu su götürmez bir gerçek. Peki bal tüketiminin olası zararları olduğunu biliyor muydunuz?

Gıda Zehirlenmesine Neden Olabilir

Çoğunlukla ham bal tüketiminin bir sonucudur.

Pastörize edilmemiş bal tüketirseniz, gıda zehirlenmesine karşı savunmasız kalırsınız. Balın işlenmemesi sonucu bal, polen, arı kanatlarının küçük parçaları, propolis, bal peteği parçaları gibi yabancı partiküller içerebilir. Bunlar sindirim sistemi bozukluğunu tetikleyebilir.

Bebeğinizde Botulizme Neden Olabilir

Bal, henüz ilk yaşına ulaşmayan bebeklere verilmemelidir.

Ham bal, toksik “Clostridium botulinum” sporları içerebilir. Bal, 12 aylıktan küçük bebekler tarafından tüketildiğinde, ‘botulizm’ adı verilen ciddi bir tıbbi duruma neden olabilir. Botulizm, temelde arı zehirinin neden olduğu bir rahatsızlıktır.

Belirtilerden bazıları ateş, bulantı, kusma, halsizlik, letarji, kabızlık, sinirlilik, kabızlık, ishal, kramp, iştahsızlık, solunum durması, kas felci vb.

Karın rahatsızlığı

Balın aşırı tüketilmesi ciddi karın ağrısına sebep olabilir.

Früktoz bakımından zengin olan bal, ince bağırsağınızın besin emme kapasitesini kesebilir. Şişkinlik, gaz, kramp vb. gibi çeşitli gastrik sorunlara neden olabilir. Bazen ishal veya mide bulantısı gibi akut durumlara da neden olur.

Allerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

Ham balın tüketilmesi hafif ila orta dereceli alerjilere neden olabilir. Bu durum, polen tanelerine alerjik olanlarda daha da kötüleşebilir.

Çiçekler işlenmemiş polen, böcek ilacı, ve diğer kimyasal maddeler içerebilir. Bu maddelerin doğrudan tüketimi şişme, kaşıntı, iltihaplanma, kızarıklık, ürtiker, şişkinlik, öksürük, astım, hırıltı, irit, solunum sıkıntısı, yutma güçlüğü gibi allerjik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Anafilaktik Şok

Ham balı tüketmek anafilaksi gibi ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu alerjik reaksiyon “anafilaktik şok” adı verilen ciddi bir tıbbi durum meydana getirir.

Bu durum baş dönmesi, bayılma, nefes darlığı, hipotansiyon, kalp yetmezliği vb. sebep olur. Bazen ölüme yol açabileceğinden balın ciddi bir yan etkisidir.

Kan Şekeri Seviyesini Artırır

Eğer kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak istiyorsanız günlük bal tüketiminizi sınırlayın.

Bal, kan dolaşımınızdaki kan şekeri seviyesini yükselterek diyabete yol açar.

Kan Basıncı Seviyesini Düşürür

Bal, bazen sağlığınız için kötü olabilecek kan basıncını önemli derecede düşürebilir.

Bal, antioksidan özelliklere sahip belirli bir karbonhidrat türü olan oligosakkaridlerden oluşur ve yükselmiş kan basıncını büyük oranda düşürebilir. Bazen, tansiyon seviyesi ortalama seviyenin altına iner ve bir takım sağlık sorunlarını tetikler.

Sinir Sistemi Hasarı

Bal sinirlerinize zarar verebilir.

Ham bal, sinir sistemine zarar veren ‘grayanotoksin’ denilen bir grup kimyasal bileşen içerir. Normalde, bu toksinler, gıdaların pastörizasyonu sırasında gıdalardan arındırılır. Ancak ham balı tükettiğinizde bu kimyasal bileşenler hücrelerinize zarar verebilir.

Kilo Alımı

Obezite, genel sağlığınızı bozabilecek bir sorundur ve bal buna neden olabilir.

Bal yüksek miktarda kalori içerdiğinden kilo alımına katkıda bulunur. Bal içerisinde basit karbonhidratlar vardır. Tüketildiğinde vücutta kolayca parçalanır. Sonuç olarak, enerji, yağ olarak sentezlenir bu size kilo olarak döner.

Diş Çürüğü

Tıpkı şeker gibi çok fazla bal da dişlerinize zarar verebilir.

Araştırmacılara göre, bal % 82 şekerden (doğal şekerler, glukoz ve fruktoz) oluşur.

Yüksek miktarlarda bal tüketilmesi ağzımızdaki bakteri aktivitelerini çoğaltabilir. Bu sonucunda diş düçürükleri meydana gelir.

İç kanamaya neden olabilir

Bal, kanama bozukluğu olan veya iç kanama riskini artırabilecek ilaçlar kullanan insanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Eğer bu durumlardan en az birini yaşıyorsanız doktorunuza danışmadan bal tüketmeyiniz.

İlaç Etkileşimleri

Bal, antibiyotikler, mide veya bağırsak ilaçları, warfarin, aspirin gibi antikoagülanlar, ibuprofen gibi anti-enflamatuar ilaçlar, sinir sistemi ilaçları, kalp ilaçları ve kilo kaybı takviyesi alanlar tarafından ihtiyatlı olarak kullanılmalıdır.

Toksik Reaksiyonlar

Rhododendrons nektarından üretilen balın insan sisteminde istenmeyen reaksiyonlara neden olabilecek bazı toksinler içerdiği bilinmektedir.

Bu tip ballar doğrudan kardiyovasküler sistemi etkiler ve düşük kan basıncına, göğüs ağrısına ve bazı kalp sorunlarına neden olabilir.

Enfeksiyonlara Neden Olabilir

Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan bireyler, balı tüketmekten kaçınlmalıdır. Vücutta bakteri ve mantar enfeksiyonu riskini artırabilir.

Sonuç

Bal tüketmek genel anlamda sağlık için risk oluşturuyor mu?

Hayır. Sınırları aşmadığınız sürece bal tüketmek oldukça yarayışlıdır.

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!