Çayın Zararları

Kategori: Gıdalar - 458 görüntülenmeYorum Yazın
Çayın Zararları

Sabahları güne başlamak için ihtiyacınız olan enerjiyi siyah çay sağlarken, bitki çayları ise akşam yatmadan önce rahat uyku için sağlıklı bir seçimdir. Ama ne kadar çay tükettiğinize ve ne tür çay içtiğinize göre istenmeyen zararlar meydana gelebilir.

Kaygı ve Huzursuzluk

Bir bardak çay genellikle 14 ila 60 miligram arasında kafein içerir. Bununla birlikte, bazı insanlar için çay, enerji dalgalanmalarına sebep olabilir. Her ne kadar kafein insanları farklı şekilde etkiliyor olsa da, çok fazla çay endişe, huzursuzluk ve uyku zorluğuna neden olabilir.

Çekilme Güçlüğü

Kafeinli çayı günlük rutinin bir parçası haline getirirseniz ve sonunda bir veya iki fincan çaya ihtiyacınız olduğunu fark ederseniz, muhtemelen kafein bağımlılığınız giderek artmış demektir. Kafein alımınızı düşürdükten sonra veya tamamen durduğunuzda, konsantrasyon sorunları, baş ağrısı ve aşırı yorgunluk gibi çekilme belirtileri yaşamanız mümkündür.

Uykuda Kesinti

Yatmadan önce alınan sıvı alımı gece boyunca idrar yapmanızın gerekmesine neden olabilir. İçeceğin bu yan etkisi hafif olsa da, uyku bozukluklarına ve daha sonra yorgunluğa neden olabilir.

Sıcak Çay Yemek Borusu Kanseri Riskini Artırabilir

2008 yılındaki bir araştırmaya göre, çok sıcak olan çayın yemek borusu kanseri riskini yükseltiğini belirtti.

Çaylarını 70 santigrat derece üstü içen kişilerin,  yemek borusu kanserine yakalanma riski daha yüksek. Çayı içmeden önce en az 3 dakika boyunca soğumasını beklememiz gerektiği belirtiliyor.

İskelet Fluorozu

“New England Journal of Medicine” ne göre çok fazla çay içmek kemiklerde ağrılı bir durum olan iskelet florositesine neden olabilir. Siyah çayın içerisinde bulunan florürün, çayı uzun süre fazla tüketimin sonunda kemiklere zarar verme potansiyeli vardır. Bununla birlikte, orta dereceli çay tüketimi, minimum düzeyde risk taşır.

Diğer Zararları

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, yeşil çay içmek kolorektal kanser, akciğer kanseri ve özofagus kanseri riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, UMMC, bu hastalıklar ve yeşil çay arasındaki bağlantılar somutlaştırılmadan önce daha fazla çalışmanın gerekli olduğunu vurguluyor. Ayrıca, yeşil çay, endişe, yüksek tansiyon ve mide ülseri bulunan kişiler arasında komplikasyonlara neden olabilir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!