Cep Telefonunun Zararları

Kategori: Diğer Zararlılar - 676 görüntülenmeYorum Yazın
Cep Telefonunun Zararları

Hiç şüphe yok ki bugün cep telefonlarının çok önemli bir araç olduğu ve cep telefonlarının toplumumuzun önemli bir parçası olduğu su götürmez bir gerçek. 

Çocuğunuz doğum gününde cep telefonu mu istiyor ? Yoksa güvenlik nedenlerinden dolayı mı cep telefonu vermeyi düşünüyorsunuz ? Peki Cep telefonlarının çocuklar ve gençler üzerindeki zararlarını hiç düşündünüz mü ? Cevap hayır ise cep telefonunun zararları hakkındaki yazıyı okuyun.

Gençlerin sürekli birlikte vakit geçirdikleri ancak birbirlerini tamamen görmezden geldikleri alışık bir durum. Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir ankete göre , 12 ila 17 yaş arası gençlerin çoğunluğu cep telefonuna sahip ve her dört gençten birinin yetişkinlerden çok daha fazla internet erişimi var. Cep telefonu gençlerin üzerindeki zararlarını öğrenmek için yazıyı okumaya devam edelim.

Strese neden olabilir

Cep telefonuna sahip olmak , gençleri , verimli bir şey yapmak yerine bütün günü konuşmaya , mesajlaşmaya  ve oyun oynamaya yöneltir. Çalışmalar, zamanlarını cep telefonlarıyla çok fazla harcayan gençlerin stres ve yorgunluğa daha yatkın olduklarını ispatladı. Bunun sonucu olarak da psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

Uyku Kaybı

Gençlerin çoğu, mesajlar ve aramalara cevap vermek için uyurken cep telefonlarını yastık altında tutuyor. Bunun sonucunda uyku yoksunu olabilirler ve olduklarında huzursuz olabilirler.

Göz sağlığını bozabilir

Cep telefonlarına sürekli bakmak ileride gözünüzde sorunlar yol açmasına sebep olabilir. Cep telefonlarının ekranlarının küçük olmasından dolayı görebilmek için yakından bakmak ve odaklanmak gerekir. Bu da göz yorgunluğuna sebebiyet verir.

Kazalara neden olabilir

Gençler çağrılara, mesajlara , yetişkinlere kıyasla daha fazla cevap verirler. ABD Hükümeti internet sitesinde , sürücülerin araç kullanırken dikkati en çok dağıtanın cep telefonları olduğunu belirtiyor.

Kanser Riski

Araştırmalar , cep telefonunu uzun süre kulağımızda tuttuğumuzda cep telefonlarından çıkan elektromanyetik radyasyonun dokulara geçtiğini gösteriyor. Gençlerin sinir sistemi hala gelişmekte olduğu için yetişkinlere nazaran daha fazla beyin kanserine yakalanma riski mevcut.

Siber Zorbalık

Fight Crime Invest  tarafından çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre çocukların yaklaşık üçte biri siber zorbalık kurbanı.

Cep telefonları günümüz için vazgeçilmez bir araç olduğu gerçek. Bu nedenle, çocuklarınıza cep telefonu güvenliği hakkında bilgi vermek ve sorumlu bir şekilde kullanılmasını öğretmek gerekir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Cep Telefonunun Zararları (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. METEHAN dedi ki:

    GÜZEL SİTE DEVAMLI OLMASINI DİLERİM