Cevizin Zararları

Kategori: Gıdalar - 352 görüntülenmeYorum Yazın
Cevizin Zararları

Ceviz genellikle sağlıklı bir yiyecek olarak bilinir. İçerisinde çok miktarda besleyici içerik vardır. Fakat cevizin de zararları bulunmaktadır.

 

Ceviz sağlımızı çeşitli şekillerde etkiler. Bu zararların bazıları düşük etkidedir, bazıları ise tıbbi yardım ihtiyacı gerektirir. Cevizin bazı zararları ise şunlardır;

Kilo alımı

Çeşitli çalışmalar, cevizin, yüksek kalori içeriğinden dolayı kilo alımına neden olabileceğini göstermiştir. Cevizleri yüksek miktarlarda tüketirseniz istenmeyen kilolar alabilirsiniz.

Alerji

Ceviz, bazı insanlarda alerjik tepkiler gösterebilir. Bazıları hafif alerjik reaksiyonlar gösterirken bazıları ağır semptomlara maruz kalabilir. Ceviz tükettikten sonra alerjik reaksiyonlar ile karşılaşırsanız, yemeyi kesin ve doktorunuza danışın.

Döküntüler ve Şişkinlikler

Aşırı miktarda ceviz tüketilmesi vücudun her yerinde döküntülere ve şişmelere neden olabilir.

İshal

Ceviz tüketimi çeşitli sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir. Ceviz tükettikten sonra ishal ve diğer sindirim problemleri yaşarsanız doktorunuza danışın.

Mide bulantısı

Daha önce de belirtildiği gibi, ceviz allerjen bir gıdadır. Vücutta, histamin üretimini tetikler. Bu histamin mide bulantısı, mide ağrısı ve diyare gibi alerjik reaksiyonları ortaya çıkarabilir.

Gebelik ve Anne Sütü

Ceviz, hamile ve emziren kadınlar için ceviz, ‘güvenli değil’ kategorisinde. Bu özellikle siyah ceviz için geçerlidir. Hamileyseniz ve emziriyor sanız, herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için cevizden uzak durmaya çalışın.

Dudak Kanseri

Ceviz, kür olarak düzenli cilde uygulandığında, juglone adı verilen bir kimyasal madde içermesi sebebiyle dudak kanserine neden olabilir. Bu, nadir bir yan etki olup, uzun süreli bir kullanımdan sonra ortaya çıkar.

Astım Atakları

Astım bugün giderek yaygınlaşmaktadır. Eğer astım hastasıysanız ve ceviz duyarlılığınız varsa, cevizi tüketmemelisiniz. Cevize duyarlı insanlar astım ataklarına daha yatkındır.

Boğaz ve Dil şişmesi

Cevize alerjisi olan insanlar boğaz, dil ve hatta akciğerlerin şişmesine maruz kalabilirler. Bunun sonucu nefes almakta zorluk yaşanabilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Bu senaryoda hızlı tıbbi yardım önemlidir.

Sivilceler ve Ülserler

Ceviz yaprağını kür olarak cilde uygulandığında akne, egzama, ülser ve diğer cilt enfeksiyonlarına neden olabilir. Aynı zamanda el ve ayaklarda aşırı terleme oluşturabilir. Ceviz yaprakları içeren bir şey kullanıyorsanız, herhangi bir alerjik reaksiyonu engellemek için önce doktorunuza başvurun.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!