Çikolatanın Zararları

Kategori: Gıdalar - 407 görüntülenmeYorum Yazın
Çikolatanın Zararları

Çikolata çok yönlü bir besindir. Bir şekerleme olarak, meyveler için bir dip olarak, bir tatlı tepesi olarak veya sıcak içeceklere ek olarak da kullanabilirsiniz. Dahası, koyu çikolata, içerdiği antioksidanlardan dolayı bazı sağlık yararlarına sahiptir. Canınız çikolata istediği zaman yeterli miktarda yemek makuldur. Çok miktarda çikolata yemek, iyilikten daha çok zarar verebilir.

Çikolata

Çikolata

Kilo alımına neden olur

Çikolata içerdiği yüksek kalori nedeniyle kilo alımına sebebiyet verir. Fazla kilolu olmak, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon da dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. 43 gr sütlü çikolata barında 210 kalori, 13 gr yağ ve 24 gr şeker bulunur. Çikolatanın sadece bir veya iki parçasından fazlasını yerseniz vücudunuza gerekenden fazla kalori yağ ve şeker almış olursunuz.

Diyabet riskini yükseltir

Çikolata fazla miktarda şeker içerir. Yüksek miktarlarda şeker tüketmek şeker hastalığı riskini artırdığı gibi diş çürümesi gibi diş problemlerine de neden olabilir.

Mide rahatsızlıklarına sebep olur

Çikolata kafein içerir ve aynı zamanda çok asidiktir. Kafeinin zararlarını bu yazımızda anlatmıştık. Asitli gıdalar mide ekşimesi, reflü veya varolan bir mide ülseri iltihabının artışana neden olabilir. Gastroözofageal reflü veya peptik ülser hastalığı ile mücadele ediyorsanız çikolata tüketildiğinde çeşitli mide rahatsızlıkların meydana geldiğini görebilirsiniz.

Yüksek potasyum değerlerine sahiptir

Çikolata bol miktarda potasyum içerir. Çoğu insan için bu bir sorun değildir ancak adrenal veya böbrek hastalığı olanların kandaki mineral seviyelerini düzende tutması için potasyum alımına dikkat etmesi gerekir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!