Çinkonun Zararları

Kategori: Diğer Zararlılar / Gıdalar - 658 görüntülenmeYorum Yazın
Çinkonun Zararları

Çinkonun sebep olduğu alerjiler, etkiler, zararlar, yan etkilerini sizler için bir araya getirdik.

Alerjiler

Çinko bazı insanlarda alerjiye neden olabilir. Çinkoya karşı alerjisi olan insanlar çinko içeren maddelerden uzak durması gerekir.

Yan Etkiler ve Uyarılar

Çinko, gıda ile birlikte alındığında tolere edilebilir üst seviyeden daha düşük seviyelerde alındığında güvende olur. Çinko için üst limit, altı aya kadar bebekler için günde 4 miligram, 7-12 aylık bebekler için günlük 5 miligram, 1-3 yaş arası çocuklar için günde 7 miligram, 4-8 yaş arası çocuklarda günde 12 miligram, çocuklar için 23 miligramdır. 13 yaş, 14-18 yaş çocuklar için günlük 34 miligram, 19 ve üstü yetişkinler için günde 40 miligram.

Çinko, anoreksiya, astıma bağlı semptomlar, kan bozuklukları, dikkat değişikliği, bakır metabolizmasındaki değişiklikler, demir düzeyindeki değişiklikler, cilt pigmentasyonundaki değişiklikler, tiroid fonksiyonlarındaki değişiklikler, çinko düzeylerindeki değişiklikler, kötü veya farklı tad alma, şişme, kabızlık, ishal, baş dönmesi, uyuşukluk, ağız kuruluğu, yorgunluk, yanma, karıncalanma hissi,  idrar komplikasyonları, baş ağrısı, hormon değişiklikleri, bağışıklık değişiklikleri, kanser riskinde artış, ağız ülseri riski, mide bulantısı, deri döküntüleri, mide krampları veya kanama, boğazda tahriş, burunda karıncalanma, doku ölümü, akciğer ve solunum bozuklukları veya enfeksiyonlar, hazımsızlık, böbrek iltihabı, karaciğer yetmezliği veya inflamasyonu, kusma gibi belirtiler gösterebilir.

Çinko kanama riskini artırabilir. Kanama bozuklukları bulunanlar çinko dozunu ayarlamaları gerekebilir.

Çinko, kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Diyabetli veya kan şekeri düşük kişilerde ve kan şekeri etkileyen ilaçlar, şifalı otlar kullananların dikkat etmesi önerilir.

Hemokromatoz (dokularda demir içeren pigmentlerin bulunduğu metabolik bir bozukluk) riski altındaki insanlar çinko içeren maddelerden kaçınmalıdır.

Soğuk algınlığı için 6-8 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

Gebelik ve emzirme

Çinko, alerjik olmayan kadınlarda önerilen üst limitten daha düşük seviyelerde alındığında sıkıntı yaratmaz.

Hamilelik ve emzirirken çinko için önerilen günlük dozaj aşağıdaki gibidir: 19 yaş ve üstü gebe kadınlar için günde 11 miligram; 14-18 yaşlarındaki hamile kadınlar için günde 13 miligram; 19 yaş ve üstü emziren kadınlar için günde 12 miligram; Ve 14-18 yaşlarındaki kadınlara emziren kadınlar için günde 14 miligram.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!