Çok Fazla Su İçmenin Zararları

Kategori: Gıdalar - 407 görüntülenmeYorum Yazın
Çok Fazla Su İçmenin Zararları

Her şeyin fazla zararlıdır, hepimiz bunu biliyoruz. Bunun su için de geçerli olduğunu biliyor musunuz? Su, rehidrasyon için iyidir. Fakat çok fazla su içmenin zararları olabilir.

Çok fazla su içmenin şiddetli yan etkilerine ve zararlarına bir göz atalım.

Mide tahrişine neden olur

Bazen fazla su içmek elektrolit dengesizliğine yol açar. Bu dengesizlik midenizde tahrişe neden olur. Aynı zamanda hiponatreminin ön aşamasıdır.

Hiponatremi

Kandaki sodyum içeriği elektrolitlerin işleyişini etkiler. Bu elektrolitler vücudun çeşitli operasyonlarını kontrol eden hücrelere sinyal göndermekten sorumludur. Çok fazla su tüketirseniz kandaki sodyum seviyeleri azalır. Bu elektrolitlerin hücrelere sinyal göndermesini durdurur.

Hiponatremi, kandaki sodyum düzeyinin yetersizliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Sodyum seviyesi litre başına 135 mg altına düştüğünde hücrelerde şişmeye neden olur. Bu hastalığın belirtileri bulantı, kusma, yorgunluk, aşırı idrara çıkma, yönelim bozukluğu ve baş ağrısı içerir. Çok fazla miktarda su içmenin en kötü zararlarından biridir ve sonunda ölümle bile sonuçlanabilir. Ancak oldukça nadir görülür.

Kalbi Yorabilir

Kalp tüm vücuda kan pompalayarak hayati bir işlevi yerine getirir. Çok fazla su tüketirseniz vücudunuzdaki kan hacmi artar. Artan kan hacmi, kan damarları ve kalp üzerinde gereksiz baskılar yaratır ve bazı vakalarda nöbete neden olur.

Glomerüllere Zarar Vermektedir

Glomerüller, böbreklerimizdeki kılcal yataklardır. Vücuttan fazla su salmak için bir filtreleme istasyonu olarak çalışırlar. Çok fazla su bu sisteme potansiyel bir zarar verebilir ve ciddi sağlık tehlikelerine neden olabilir. Böbrekler, normal filtreleme kapasitesinin (saatte 1 litre) ötesinde olan bu gereksiz suyu işlemek için fazla mesai yapmak zorunda kalırlar.

Hücrelerin Şişmesine Neden Olur

Kanınız aşırı su nedeniyle seyreltildiğinde kandaki elektrolit konsantrasyonu hücrelerinkinden daha düşük olur. Kan ve hücrelerdeki elektrolit konsantrasyonunda bir denge sağlamak için hücreler içine su çekmeye başlar. Bu, tehlikeli bir durum olan hücrelerin şişmesine neden olur.

Beyin Ödemine neden olur

Kan damarlarındaki fazla su beyin hücrelerine sızmaya başladığında beynin hücrelerinde şişmeye neden olur. Bu komaya, beyin sapı fıtığı ve solunum yolu atağı gibi şiddetli durumlara neden olabilir.

Potasyumu azaltır

Potasyum vücudumuz için gerekli bir maddedir ve yeterli miktarda potasyumu vücudumuzda bulundurmak zorundayız. Ancak bazen fazla su, potasyum konsantrasyonunu azaltır. Bu, tahriş, göğüs ağrısı, bacak ağrısı vb. gibi sorunlara neden olabilir.

Karaciğer Sorunları

Su, içerisinde demir bulundurur. Demir aşırı yüklenmesi tam olarak zararlı değildir, ancak nadir durumlarda karaciğer ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Klor Tehlikesi

İçme suyu, arınma için klor ile işlemden geçirilir. Yıllar boyunca suyun içerdiği klor, kanser veya organ fonksiyon bozukluğu gibi ciddi hastalıklara neden olduğu kanıtlanmıştır.

Çok fazla idrara çıkma

Çok fazla su tüketimi sonucu sık idrara çıkma şikayetiniz normaldir. Sık idrara çıkmak fazla su tükeminin en masum zararlarından biridir.

Bunlar, fazla su içmekten kaynaklanan yan etki ve zararlardır. Bu sorunlardan herhangi birini yaşıyor iseniz doktora görünmenizde fayda vardır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!