Doğal güzellik sırları

Kategori: Foto Galeri - 921 görüntülenmeYorum Yazın
Doğal güzellik sırları

Sanılanın aksine, doğal güzellik sırları pahalı kozmetik ürünlerde ve onlarca kimyasal maddede yatmıyor. Gün içinde yapabileceğiniz küçük şeyler dahi cildinizi güzelleştirebilir, onarabilir ve size güzellik katabilir. Üstelik bunu biz değil, New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi Dermatoloji Profesörü Doris Day söylüyor!

Uykunuza özen gösterin

Uykunuza Özen Gösterin

Yatağa girmeden önce aynada gözlerinize bakın ve ne kadar uykuya ihtiyaç duyduğunuzu hesaplayın. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, eğer uykunuzu yeterince alamazsanız, stres hormonu olarak da bilinen kortizol salgısı artıyor ve bu yüzden de kolajen (cildin protein katmanı) seviyesinde azalma yaşanıyor. Hatta doktorlar, tek bir uykusuz gece sonrası bile ciltteki bozulmanın görülebileceğini söylüyor. İdeal uyku süresi ise her gece 7-8 saat.

Biraz ter dökün

Biraz ter dökün

Ontario McMaster Üniversitesi’ndeki araştırmalara göre, 40 yaşın üstünde olup düzenli egzersiz yapan kişiler yaşlarının yarısında gösteriyor. Üstelik bunun için uzun koşular yapmanıza veya hayatınızı yoga derslerinde geçirmenize gerek yok. Orta ağırlıkta yapılan koşular, haftada birkaç saat bisiklet çalışmaları dahi faydasını gösteriyor. Anahtar nokta ise düzeni bozmamak ve döngüye sadık kalmak.

Güneşten korunun

Güneşten korunun

Mümkün oldukça aşırı güneşe, UV ışınlarına maruz kalmamaya özen gösterin. Özellikle yaz aylarında güneş gözlüğünüzü yanınızdan eksik etmeyin. Sabah 10 akşam 4 saatleri arasında gölgelerde ‘saklanmak’ iyi bir çözümken, aynı zamanda bazı ışınlar hem cildi yakıyor, hem de kansere sebep oluyor.

Dehidrasyondan uzak durun

Dehidrasyondan uzak durun

Yiyecek ve içeceklerden yeterince su alamıyorsanız, bu tehlikeli bir durum ve cildinizin de erken yaşlanmasına sebep olur. Dehidrasyon durumunda  ise su cildinize değil, diğer organlarınıza yayılır ve güzelliğinizi kaybedersiniz. Dolayısıyla, eğer su içmeyi çok sevmiyorsanız bile en azından bolca sebze-meyve tüketerek açığı böylece kapatın. Sık sık hıyar, üzüm ve domates gibi besinlerden tüketmek su kaybını engelleyecektir.

Az stres, bol mutluluk

Az stres, bol mutluluk

Stresteyken kortizol seviyeniz fırlayacak, kolajen düşecek ve ardından cildiniz kurumaya, bozulmaya başlayacak. Dolayısıyla stresten kaçınmaya ve kendinizi mutlu etmeye çalışın. İyi dinleyip, huzurlu yaşarsanız cildiniz de buna uygun tepkimeler verecek.

Ayrıca 2013 yılında Biology Letters’ta yayınlanan araştırmaya göre de, erkekler fazla stres hormonu salgılayan kadınları daha az çekici buluyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!