Domatesin Zararları

Kategori: Gıdalar - 443 görüntülenmeYorum Yazın
Domatesin Zararları

Türk mutfağının ayrılmaz bir parçası olan domates renkli, oldukça lezzetli ve bir dizi sağlık faydası sunar. Ancak bazı potansiyel zararları da mevcut.

Masum görünen domates bazı ciddi ve bazıları ciddi olmayan yan etkilere ve zararlara neden olabilir. İşte, karşılaşabileceğiniz domateslerin en önemli yan etkileri ve zararları

Dengesiz Bağışıklık

Taze pişmemiş domatesde bulunan en önemli pigment karotenoid’dir.  Ancak, bu fitokimyasalın aşırı miktarda alınması, bağışıklık sistemimizin düzenli faaliyetlerine müdahale edebilir ve yavaşlatabilir. Sonuç olarak, vücudumuz kendisini birçok yaygın mikrobik (bakteri, mantar ve viral) hastalıktan korumaktan vazgeçer. Aynı zamanda, mevcut fiziksel hasarları onarma imkânsız hale gelmektedir.

Gastrointestinal Sorunlar

Domates bol miktarda asit içerir. Bu nedenle, aşırı miktarda domates tüketimi çeşitli gastrointestinal rahatsızlıkları tetikler. Gastroözofageal Reflü Hastalığı, yaygın olarak ‘asit reflü’ olarak bilinir ve bir bağırsak hastalığıdır. Bu hastalık midemizdeki sindirim asidi seviyesini yükselterek vücutta bol miktarda asit biriktirir. Zamanla bu biriken asitler, özofagusun duvarına ulaşır ve duvarı zedeler. Domateslerin içerdiği asitler bu durumu daha da kötüleştirebilir ve hatta mide ekşimesi yapabilir.

Bağırsak Sorunları

Domatesin likopen içeriği, İrritablı Bağırsak Sendromu gibi bazı ciddi bağırsak sorunlarına neden olabilir. Ayrıca, eğer günde 30 mg üzeri likopen tüketirseniz karın gazı, hazımsızlık, şişkinlik vb. gibi bazı küçük ve orta derecede bağırsak sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Böbrek Taşları

Domates, kalsiyum ve oksalat bileşikleri bakımından zengindir. Hali hazırda böbrek rahatsızlığınız varsa, vücudunuzun bu bileşikleri sindirmesi gerçekten zor olacaktır. Böyle bir durumda, bol miktarda domates tüketmeniz zararlıdır, çünkü kalsiyum ve oksalat böbreklerinizde birikip küçük taşlardan büyük taşlara dönüşür.

Prostat Kanseri Riski

Araştırmalar, sebzenin tohumlarındaki likopenin erkek prostat bezinde anormalliklere neden olduğunu gösterdi. Üreme sistemini etkileyen bu anormallik şiddetli ağrıya, erektil disfonksiyona, idrara çıkma zorluğuna vb neden olur. Bazen prostat kanserine neden olabilir.

Fazla Miktarda Vitamin Alımı

Domates vitamin açısından zengin bir sebzedir. Orta büyüklükte bir domates günlük ihtiyaç duyulan vitaminin onda biri olan 1,025 mg A vitamini ve 17 mg C vitamini ihtiva eder. Günde çok fazla domates yemek, aşırı dozda vitamin almaktır. Bu da baş ağrısı, mide bulantısı, böbrek ağrısı vb. Sorunlara yol açabilir.

Alerjik Reaksiyonlar

Aşırı likopen tüketimi, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Likopen alerjisinin belirtilerinden bazıları kaşıntı, kızarıklıklar, göğüs daralması, şişmiş dudaklar, gözlerde yanma hissi vb. içerir.

Ten renginde değişiklik

Domatesin uzun süreli ve düzenli tüketimi cildinizin rengini değiştirebilir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!