Dondurmanın Zararları

Kategori: Gıdalar - 627 görüntülenmeYorum Yazın
Dondurmanın Zararları

Dondurma, yaz gelince, her yaştan bireyin severek tükettiği bir tatlıdır. Peki dondurmanın zararlarının ne olduğunu biliyor musunuz ?

Yağlar

Yağlar, dondurmanın ana maddesidir. Dondurma sütten elde edildiğinden, yağ içeriği çoğunlukla kolesterol ve doymuş yağlardır. Bir insan vücudu bu iki bileşene ideal miktarda ihtiyaç duymasına rağmen, aşırı yağ alımı sonunda kolesterolü artabilir ve arterlerde plak oluşumuna sebep olabilir. Plak, kan basıncını arttırır ve vücudun tüm organlarına doğru kan akışını kısıtlar.

Şeker

Dondurmada şeker içeriği genellikle yüksektir; 100 gram dondurmada yaklaşık 10-20 gram şeker bulunur. Şekerin yüksek miktarlarda tüketilmesi kilo artışı, kan şekeri artışına ve anormal insülin hormonu dalgalanmalarında artışa neden olur.

Laktoz

Dondurmada bulunan laktoz içeriği, laktoza karşı alerjisi olan kişiler için sorunlara neden olabilir.

Kalsiyum

Yeterli miktarda kalsiyum kemik oluşumu, hormonal kompozisyon, kas kontraksiyonu, sinir ve beyin fonksiyonları için faydalı olmakla birlikte, fazla miktarda kalsiyum şu semptomlara sebep olabilir;

  • Kabızlık
  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı
  • Böbrek ağrısı
  • Böbrek taşı oluşumu
  • Aşırı susuzluk
  • Sık idrara çıkma
  • Kas seğirme
  • Depresyon, sinirlilik

Katkı Maddeleri

Ucuz ürünlerde, üretim sürecinde yağları stabilize etmek için sıklıkla katkı maddeleri kullanılır. Bu maddeler insan sağlığına zarar vermesine rağmen sürekli olarak kullanılır. Dondurma üretiminde kullanılan katkı maddelerinden bazılarının sebep olduğu zararlar şunlardır;

Sodyum benzoat. Yaygın olarak kullanılan kanserojen etkiye sahip bir gıda koruyucusudur.

Potasyum sorbat başka bir gıda koruyucu maddesidir ve cilt, göz ve solunum rahatsızlığına sebep olabilir.

Yapay renkler ve aromalar kansere neden olabilecek kimyasallardır.

Dondurma içerisinde bulunan soya lesitini, özellikle sindirim problemlerine, bağışıklık sisteminin düzensizleşmesine, üreme rahatsızlıklarına, kalp rahatsızlığı ve kanser riskinde artışa neden olan fermente edilmemiş bir soyadır.

Sonuç

Ticari olarak üretilen dondurmanın az miktarda tüketimi sağlıklı bireylere düşük tehlike oluşturmakla birlikte, kolesterol, diyabet, alerjen gibi sağlık sorunu yaşayan bireylerin aşırı şeker, doymuş yağlar ve katkı maddelerinden kaçınarak ev yapımı dondurma tüketmesi önerilir.

Dondurmayı aç karnına değil yemeklerden sonra yemeniz önerilir. Aç karnına bol miktarda dondurma tüketmek karbonhidratın kan dolaşımında hızla emilimini azaltarak pankreasa önemli ölçüde yük bindirir. Bunun sonucunda diyabet sorunları ortaya çıkar.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!