Dövmenin Zararları

Kategori: Diğer Zararlılar - 430 görüntülenmeYorum Yazın
Dövmenin Zararları

Dövme nedir?

Dövmenin geçmişi çok uzun yıllar öncesinden başlamaktadır. İnsanlar uzun zamandır vücutlarına yazılar yazmak, şekiller çizmek ile ilgilenmişlerdir. Bazı eski dönemlerde bu işaretler insanın hangi bölgeye, kabileye ya da ekonomik statüye sahip olduğunu gösterebildiği gibi bazı bölgelerde sadece aksesuar amacıyla yapılmıştır. Çok eski olmayan 19 ve 20. yüzyıllarda hapishanelerdeki mahkumların neden mahkum olduklarını ayırmak için de çeşitli dövme biçimleri geliştirilmiştir. Hırsızlara ayrı, siyasi mahkumlara ayrı dövme çeşitleri yaptırılması şeklinde örneklenebilir.

Bu uygulama mahkumların saçının kazınması uygulaması gibi yadırganmayan ve gayet normal kabul edilen uygulamalardan biriydi. Günümüzde dövme genellikle sadece aksesuar olarak yapılmaya devam ediliyor. Elbette dövme teknikleri oldukça ilerlediğinden eskiden insanda oluşabilecek rahatsızlıkların çoğu önlendi. Şimdi dövme yaptırırken oluşan problemler büyük ölçüde yanlış boya veya iğne kullanımı, tecrübesiz dövme sanatçıları sebebiyle oluşuyor.

Dövmenin zararları nelerdir?

Dövme yaptırmanın en büyük zararının yanlış boya, iğne ve tecrübesiz dövme sanatçıları olduğundan ilk paragrafta bahsedilmişti. Dövme yaptırmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bir doktora başvurması ve dövmede kullanılacak malzemelere karşı bir alerji taşıyıp taşımadığını öğrenmesi gerekir. Bazı insanların dövme yapılırken kullanılan boya maddesine karşı alerjileri olabilir ve bu dövme büyük / küçük olması fark etmez hem kişiye zarar verir hem de dövmenin dağılmasına yol açarak sildirmeyi zorunlu hale getirir. Dövme sildirmek kesinlikle yaptırmaktan çok daha zararlı ve çok daha maliyetli olan bir işlemdir. Bu açıdan dövme yaptıracak kişilerin öncelikle yaptıracakları dövmeden kesinlikle emin olmaları gerekmektedir. Daha sonradan sildirme işlemleri ile bir kez daha vücuda zarar vermek tehlikeli bir işlemdir.

Dövme yaptırılırken hiçbir alerji veya kronik rahatsızlığı olmayan kişilerde oluşan sağlık problemleri de iğnelerin tekrar tekrar kullanılması sonucu kişiden kişiye hastalık bulaşmasından kaynaklanabilir. Bu nokta dövme yaptırmak isteyen kişi dövme randevusundan daha önce dövme sanatçısına giderek boyalarını, iğnelerini görmek isteyebilir. Ayrıca başka bir dövmeyi yaparken görmek istediğini de belirtebilir. Böylece dövme yaptıracak kişi hem iğnelerin kişiye özel olduğundan hem de dövme sanatçısının işinde ne kadar tecrübeli olduğundan emin olması sağlanabilir.

Tecrübesiz insanlara yapılan dövmeler her zaman pişmanlık doğurur. Dövmenin ayrıca kesinlikle gebelik döneminde yapılmamalıdır. Gebe iken yapılan dövmeler bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Dövme boyalarının içeriğindeki kimyasallar cilt kanseri gibi ileri boyutta hastalıklara da sebep olabilir. Tüm bu riskler göze alındığında dövme sanatçısının, kullanılan boya maddelerinin ve iğnelerin ayrıntılı bir şekilde gözlenmesinde fayda vardır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!