Elektronik Sigaranın Zararları

Kategori: Bağımlılıklar - 2.235 görüntülenmeYorum Yazın
Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik sigaralar, sigarayı bırakmak için kullanılan buharlaştırıcılardır. İlk defa 2004 yılında piyasaya çıkmış ve zamanla normal sigaraların yerini almaya başlamıştır. Elektronik sigaraların çalışma prensibi, içerisinde bulunan sıvının buharlaşması sonucu ihtiyaç duyulan nikotini karşılamaktır.

İnsanların kafası, elektronik sigaranın normal sigaraya oranla daha zararlı olup olmadığı kanısında karışık. Yakın tarihli bir araştırmaya göre insanların, elektronik sigaranın normal sigaraya göre daha zararlı olduğunu düşünenlerin ve elektronik sigaranın normal sigaraya göre çok daha az zararlı olduğunu düşünenlerin eşit olduğu ortaya çıktı.

Elektronik sigaranın uzun süre zarfında etkilerini belirten bir çalışma mevcut değil. Bu yüzden elektronik sigaranın etkilerini yazımızda inceleyelim.

Elektronik sigara normal sigaraya göre daha az zararlı

Normal sigaralar Amerika’da yılda yaklaşık 480.000 kişinin canını alıyor. Bu rakam  HIV, eroin, metamfetamin, kokain, alkol, motorlu araç kazaları ve ateşli silahların sebep olduğu ölümlerin toplamından daha fazla.

Elektronik sigaranın en büyük avantajı sigara gibi zehirli gazlar ve katran içermemesidir. Elektronik sigarada likit adı verilen sıvılar mevcuttur. Sıvı içerisinde bitkisel gliserin , propilen glikol , nikotin ve aroma bulunur. Elektronik sigara, likiti buharlaştırarak solunabilen bir buhar bulutu oluşturur.

Elektronik sigaranın normal sigarayı bıraktırdığı konusunda bir çok karşıt görüş mevcut. Bir klinik araştırmaya göre elektronik sigara, normal sigara kullanımını tamamen azalttığı yönünde iken başka bir çalışma ise hiçbir etkisinin olmadığını belirtmiştir.

Elektronik Sigaranın olası Zararları

Elektronik sigara, sigaraya oranla daha az zararlı olsa da yine de ciddi zararları mevcuttur. Normal sigara tütünlerinde ve likit içerisinde bulunan nikotinin sağlık üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Sürekli olarak nikotini vücuda almak insülin direncine ve tip 2 diyabete neden olabilir, ancak bu risk, nikotinin iyi bilinen iştah bastırıcı etkileri ile dengelenebilir. Nikotinin solunması sonucu kalp çalışma hızı ve kan basıncı artar. Nikotin kendi başına oldukça bağımlılık yapıcıdır ve özellikle gençlerde diğer bağımlılık yapma riski taşıyan maddelere yöneltebilir. Nikotin, ergenlerde prefrontal beyin gelişimini de etkiler ve dikkat eksikliği, düşük dürtü kontrolü sağlar. Nikotin’in bu potansiyel zararları gençlerde e-sigara kullanımı oranlarının arttığı göz önüne alındığında endişe vericidir.

Likit içindeki nikotin aynı zamanda evde büyük tehlike oluşturabilir. Çoğu likitlerin üzerinde bulunan şeker ve meyve ambalajları, likitleri, çocuklara cazip kılar. Bununla birlikte likitten dolayı nikotin zehirlenmesi vakaları son üç yılda %500 artış gösterdi.

Elektronik sigara başka bir sağlık tehdidi oluşturabilir. Genellikle diasetil adı verilen ve bronşiollere (akciğerlerdeki en ince hava yollarına) daimi olarak zarar veren bronşiolitis obliterans adı verilen nadir bir akciğer hastalığına eşlik eden kimyasal bir bileşiktir ve bazı aromalarda bulunabilir.

Likitlerin ana bileşenleri olan propilen glikol ve bitkisel gliserinin kendi başına tehlikeli olduğu düşünülmez. Bununla birlikte, bitkisel gliserin, elektronik sigara tarafından ısıtıldığında formaldehit gibi toksik bileşikler oluşabilir. Bu, yüksek watt kullanan buharlaştırıcılarla daha sık görülür.

Sonuç

Hali hazırda sigara bağımlısı olan ve sigarayı bırakamayanlar için elektronik sigara, katrana veya sigara dumanındaki zehirli gazlara maruz kalmadan daha az tehlikeli bir nikotin kaynağı sağlayabilir. Sigara içmeyen insanlar elektronik sigaradan kaçınmalıdır.

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Elektronik Sigaranın Zararları (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. ercankara dedi ki:

    Objektif yazınız için teşekkür ederiz. Sigarayı bırakalı 9 ay oldu ve 9 aydır da e-buhar kullanıyorum (e-sigara dememeyi tercih ediyorum) Ciğerlerimdeki gelişme gözle görülür seviyede. Eşimin tespitine göre geceleri artık ötmüyorum. Kendi gözlemlerime göre de uzun yürüyüşlerim arttı ve nefes nefese kalmıyorum. E-buhar kesinlikle sizin de söylediğiniz gibi zararlı bir ürün ama sigara ile karşılaştıracak olursak araştırdığım kadarıyla oran %5 ya da %10, tabi tamamen kişisel bir oran, bilimsel bir bilgi değil aman dikkat. Her şeye rağmen e-buhara karşı şüpheci olmak gerek. Unutulmamalı ki sigaralar da ilk çıktığında “sağlığa yararlı” bir madde gibi lanse edildi. Doktorlar tavsiye ediyor şeklinde reklamlar yapıldı. Eğer sigara kullanıyorsanız e-buhar sayesinde bırakabilirsiniz he yok hiç sigara içmiyorsanız elinizi bile sürmeyin derim. Sonuçta sigaranın içilmesinin tek sebebi olan nikotin barındırıyor bünyesinde.