Elma Sirkesinin Zararları

Kategori: Gıdalar - 397 görüntülenmeYorum Yazın
Elma Sirkesinin Zararları

Elma sirkesinin yararları birçok kişi tarafından yaygın olarak bilinirken, elma sirkesinin bilinmeyen yan etkileri ve fazla tüketimi sonucunda zararları da mevcuttur. Bu yazımızda elma sirkesinin zararlarına göz atalım.

Doku Hasarına Neden Olabilir

Elma sirkesini ister tablet formunda ister sıvı halde fazla miktarda tüketimi, yüksek düzeyde sitrik asidik içermesi nedeniyle yemek borusuna, diş minesine ve karın astarına hasar verebilir. Dahası, elma sirkesinin cilde doğrudan uygulanması, tahriş, kızarıklıklar ve yanma hissi yaratabilir.

Düşük Potasyum Düzeyleri

Elma sirkesinin yüksek asit içeriği, kanda, düşük potasyum düzeylerine neden olur. Bu duruma hipokalemi denir. Bu durum zayıflık, mide bulantısı, kramplar, sık idrara çıkma, düşük kan basıncı, kalp ritmindeki değişiklikler ve felç gibi birçok semptoma ve rahatsızlığa neden olabilir.

İlaç Reaksiyonları

Elma sirkesi asidik olduğu nedeniyle müshil etkisi gösteren ilaçlar, diüretikler ve insülin gibi bazı ilaçlarla kolayca reaksiyona girer. Elma sirkesi, insülin seviyesi ve kan şekeri üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu için, kan basıncı ve diyabet ilaçlarıyla alındığında çok tehlikeli olabilir.

Gastronomik Sorunlar

Elma sirkesinin başka yan etkileri arasında ciddi ishal, hazımsızlık ve mide ekşimesi de bulunur. Detoksifikasyon için elma sirkesi kullanıyorsanız, bu yan etkiler oldukça yaygındır.

Diş Minesi Hasarları Oluşturabilir

Seyreltilmemiş elma sirkesinin asidik seviyesi nedeniyle, ağız yoluyla tüketildiğinde diş minesi tahribine neden olur. Dişlerinize sarımsı bir renk katmanın yanı sıra, diş hassasiyetinizi de arttırır.

Kemik Yoğunluğunu Azaltır

Elma sirkesinin aşırı kullanımı kemikte mineral yoğunluğunu düşürür ve kemiklerimizi zayıf ve kırılgan hale getirir. Özellikle osteoporozdan şikayetçi olan insanlar elma sirkesi kullanırken dikkatli olmalıdır.

Kan Şekerini Düşürebilir

Elma sirkesinin aşırı kullanımı, kandaki antiglisemik etkisine bağlı olarak vücuttaki kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Bazı durumlarda diyabetik hipoglisemiye neden olabilir, beyindeki glikoz arzını keser ve bilinçsizliğe ve hatta komaya neden olabilir. Bununla birlikte, elma sirkesinin bu etkileri tip II diyabet ve insülin direnci çeken insanlar için bulunmaz bir nimettir.

Akne Oluşumunu Tetikler

Elma sirkesinin kullanım amaçlarından biri, sistemimizdeki toksinleri temizlemektir. Bununla birlikte vücudumuz toksinleri cilt yoluyla atma eğiliminde olduğu için akne üretimine neden olabilir.

Sonuç

Elma sirkesinin kontrollü kullanımı insan sağlığı için bulunmaz bir nimettir fakat aşırı miktarda tüketmemeye dikkat edilmeli, yan etkilerini hissettiğiniz zaman doktora görünmelisiniz.

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!