Elmanın Zararları

Kategori: Gıdalar - 1.116 görüntülenmeYorum Yazın
Elmanın Zararları

 

Elma, fazla tüketildiğinde zararları olabilir. Hepimiz elmanın faydalı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu yazımızda elmanın zararlarına değineceğiz.

Kan Şekeri Seviyesinde Artış

Elma karbonhidrat, lif ve diğer besin maddelerin bakımından zengin bir kaynaktır. Bu karbonhidratlar vücut tarafından yakıt için kullanılır. Elmanın içerdiği karbonhidrat aynı zamanda kan şekeri düzeylerini artırabilir.

Kilo Alımı

Elmalar kalori ve şeker içerirler. Orta boy bir elma yaklaşık 90 ila 95 kalori içerir. Yani, bir günde 5 elma tüketirseniz, haftada 3500 kalori alır ve bu size tam 1 kilo olarak geri dönecektir. Düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayan ve ketoz yoluyla kilo vermeyi umanlar için iyi bir seçenek değildir. Günde 5 elma tüketerek yılda yaklaşık 52 kilo alabilirsiniz!

Kalbiniz için zararlı olabilir

Diğer pek çok meyve gibi, elmalar yüksek fruktoz içeriğine sahiptir. Bu fruktoz genellikle yüksek früktozlu mısır şurubu yapmak için kullanılır. Enerji için tüm vücut hücrelerine absorbe edilen glukozdan farklı olarak fruktoz, sadece karaciğerde kullanılır. Karaciğerde kalp rahatsızlıklarına neden olabilecek trigliserit yağları üretir. Elmaların fazla tüketilmesi vücutta aşırı fruktoza neden olabilir ve bu durum diyabet ve obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Elma tohumları sağlığınız için zararlı olabilir

Elma tohumları, siyanür içerdikleri için doğası gereği zehirlidir. Elma tohumlarının düzenli tüketilmesi, midede siyanür salınmasına yol açabilir. Bir fincan elma tohumunun tüketilmesi bile ölümle sonuçlanabilir!

Alerjik reaksiyon

Elmaların tüketilmesi bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Erik, şeftali, kayısı, badem ve çilek alerjiniz varsa, muhtemelen elmalar için de alerjiniz vardır.

Elma Sirkesinin Zararları

 

Diş minesine zarar verebilir

Elma sirkesi doğal bir takviyedir ve bir çok potansiyel sağlık faydasına sahip olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, aşırı miktarda elma sirkesi çeşitli yan etkilere neden olabilir. Doğada asidik olan bu sirke, seyreltilmemiş haliyle tüketildiğinde diş minesini zayıflatabilir.

Kemikleri zayıflatır

Elma sirkesinin aşırı dozajı kanda düşük potasyum seviyelerine ve düşük kemik yoğunluğuna neden olabilir. Osteoporozdan mustarip olan veya potasyum destekleyici ilaçlar alan insanlar, elma sirkesini tüketmekten kaçınmalı ya da düşük dozlarda tüketmelidirler.

Cilt hasarına neden olabilir

Yüksek dozda elma sirkesi cildinize zarar verebilir. Daha önce de belirtildiği gibi, herhangi bir hasar görmemesi için içmeden önce veya cilde uygulamadan önce mutlaka su ile inceltilmelidir.

Diğer Zararlar

Elma şarabı ayrıca şişme, ürtiker ve nefes alma güçlüğünün yanı sıra hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi semptomları da şiddetlendirir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!