En iyi yürüyüş egzersizleri

Kategori: Yazılar - 916 görüntülenmeYorum Yazın
En iyi yürüyüş egzersizleri

Egzersiz için en iyi yöntemlerden birisi bolca yürüyüştür ve bu zaten günlük hayattan alışık olduğumuz bir şey olduğu için, fazla zor da gelmez. Araştırmalar da yürüyüşe çıkmanın şaşırtıcı biçimde sağlığa ve diyete iyi geldiğini söylerken, tabii ki önemli olan nasıl yürüdüğünüz. Bu konuda farklı uzmanların farklı görüşleri varken, biz de en iyi yürüyüş egzersizleri konusunu derledik.
Yürüyüş hastalıklara da iyi gelirken, araştırmalara göre yüksek kan basıncını, kolesterolü ve kan şekeri seviyesini dengeliyor. Şu bir gerçek ki, vücutlarımız yürümek için var fakat nasıl bir strateji izleyeceğimiz de önemli.

Ünlülerin eğitmeni: David Kirsch

Jennifer Lopez ve Kate Upton gibi yıldızların fitness eğitmenliğiyle tanınan David Kirsch, en fit insanların bile daha fazla yürüyerek kâr elde edebileceğini savunuyor. Kirsch’e göre bolca yürüyüş yapmak hem kalbe iyi geliyor, hem de kalori yakımını artırıyor.
Kirsch, yeni başlayanların günde 10 bin adım atmasını önerirken, daha sonra adım sayısının 15 bin – 25 bin aralığına çıkarılmasını tavsiye ediyor. 10 bin adımı minimum hedef olarak belirlerken, bu şekilde kas kütlesinin de artacağını dile getiriyor.

Amy Rothberg’in görüşleri

Michigan Üniversitesi Kilo Yönetimi Kliniği’nde çalışan Uzman Dr. Amy Rothberg, ‘Kiloyu korumak için en iyi yöntem yürümektir’ diyor. Ona göre yürüyüş yapmak kas kütlesini artırdığı gibi, herkes için de elverişli bir metod.
Amy Rothberg’in yürüyüş tavsiyesi, haftada en azından 5 gün yarım saatlik yürüyüşler yapmak. Ayrıca iyi haber de şu, yürüyüşleri tek seferde tamamlamak zorunda değilsiniz ve 10 dakikalık aralıklara bölebilirsiniz. Tabii eğer 10 dakikalık yürüyüşler yapıyorsanız, hızı biraz daha artırmalısınız.

Koşu Antrenörü Jeff Galoway

Run Walk Run adlı antrenman metodunun mimarı Jeff Galloway, sporcuları yarışlara hazırlayan bir isim. 10-30 dakikalık yürüyüşlerle egzersize başlamanızı öneren Galloway, zaman içinde bu periyodun artırılabileceğini dile getiriyor.
Ayrıca bu metodda yürüyüş ve koşuyu da bir araya getiriyor. Örneğin, 30 saniye yürüyüp, 60 saniye koşabilirsiniz ve bu şekilde giderek nefesiniz açılır, hem kalp ritminiz düzene girer, hem fazla yağları yakmış olursunuz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!