En Zararlı 10 Gıda Koruyucusu

Kategori: Gıdalar - 539 görüntülenmeYorum Yazın
En Zararlı 10 Gıda Koruyucusu

En sevdiğiniz konserve ton balığınızın komplikasyonlara neden olabilecek zararlı koruyucular içerdiğini biliyor muydunuz? Bakteri üremesini ve gıdaların bozulmasını önlemek için kullanılan gıda koruyucuları bazen zararlı reaksiyonları tetikleyebilir hatta kendi başına zehirli olabilir.

Sağlığınıza olumsuz etki edebilecek 10 zararlı gıda koruyucusunu sizler için derledik.

Propil Gallat

Propil gallat genellikle et ürünleri, turşu, soslar ve hatta sakızlarda kullanılır. Doğumda komplikasyonlara neden olan ve hatta uzun vadede karaciğer hasarına neden olabilecek zararlı bir koruyucudur. Ayrıca nefes darlığı da dahil olmak üzere birçok başka soruna yol açabilir ve birçok ülkede yasaklanmıştır.

Sülfitler

Bu bileşikler genellikle kuru meyveleri, konserve meyveleri, mısır şurubu, biber, konserve zeytinleri, şarap ve sirke gibi gıdaları korumak için kullanılır. Bu bileşikler çarpıntı, astım ve rinit gibi allerjik reaksiyonlar gibi çeşitli zararlara sebep olur. Sülfitler ayrıca eklem ağrısı, baş ağrısı ve bazı durumlarda kansere neden olabilir.

Bromlu Yağlar

Bu yağlar, şişelenmiş suyu uzun süre muhafaza etmek için kullanılır. Bromlu meyve suyu oldukça yaygın olarak kullanılır ve potansiyel olarak zararlı ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Bromlu yağlar, kalp dokusunda meydana gelen değişiklikleri, böbrek hasarını, tiroid şişmesini tetikleyebilir, karaciğerinizdeki yağ birikimlerini artırabilir ve hatta testislerde işlev bozukluklarına neden olabilir. Birçok ülke, bromlanmış yağların şişelenmiş içecekleri korumak için yasaklanmasını ısrarla savundu.

Propilen Glikol ve Karboksimetilselüloz

Propilen glikol genellikle bir antifriz ve bir boya sökücü olarak kullanılır. Burada adı geçen diğer koruyucu, karboksimetilselüloz, bir dengeleyicidir. Genellikle salata sosu, peynir yayılması ve çikolata sütü olarak kullanılır. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma karboksimetilselülozun tümör üretimini tetiklediği sonucuna vardı. CNS depresyonu propilen glikolün önemli yan etkilerinden biridir.

Mono-Gliseridler ve Di-Gliseridler

Bu kimyasal maddeler genellikle kek, turta, kurabiye, ekmek ve fıstık ezmesi gibi gıdaları korumak için kullanılır. Mono ve Di-Gliseridler ayrıca kavrulmuş fıstığı, sosla paketlenmiş sebzeler ve hatta margarin gibi diğer gıdaları korumaya yardımcı olur. Monogliseritler sağlıksız yağ listesinde yer alırlar.

Sodyum Nitrat

Bu madde, eti korumak için kullanılan bir başka zararlı gıda koruyucusudur. Sodyum Nitrat pastırma, jambon ve sosis gibi işlenmiş etlerin çoğuna eklenir. Bu azotlu asit vücut için oldukça tehlikelidir ve mide kanserine neden olabilir. Norveç ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri, sodyum nitratın bir gıda koruyucusu olarak kullanımını yasaklamışlardır.

Maleik Hidrazid

Bu koruyucu genellikle filizlenmelerini önlemek için patateslere eklenir. Kimyasal bir inhibitör olup kansere bile yol açabilir.

Bromatlar

Ekmekte en çok kullanılan koruyucudur. İshale neden olabilir ve besin maddelerini verdiği yararları yok edebilir.

Sitrik Asit

Sitrik asit, çoğu turunçgil gıdasında bolca bulunan temel bir besindir. Bununla birlikte, sülfürik asit kullanılarak oluşturulan sitrik asit oldukça zararlıdır ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Alerjiye yatkın iseniz, sitrik asit sağlığınız için oldukça tehlikedir.

Benzoatlar

Bu koruyucular genellikle turşu, margarin, meyve püresi ve meyve sularına eklenir. Benzoatlar alerjileri tetikleyebilir hatta beyin hasarına neden olabilir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!