Endometriozis Nedir , Endometriozis Zararları ve Tedavisi Nedir

Kategori: Medikal - 303 görüntülenmeYorum Yazın
Endometriozis Nedir , Endometriozis Zararları ve Tedavisi Nedir

Hormonların vücudumuzdaki işlevlerden biride kadınlarda adet döngüsünü sağlamaktır. Adet rahim içinde gebelik için oluşturulan dokuların gebelik olmadığı zaman kan ile vücuttan dışarı atılmasıdır. Dışarı atılan bu rahim içi dokulara endometrium denir.

Endometriozis rahim içi dokusunun (endometrium) rahim dışında bazı organlara yerleşerek rahim dokusu gibi davranmasıdır. Endometriozis kalın bağırsak, üreter, akciğer, beyin, göz, vajina gibi organlarda görülmekle beraber en sık görüldüğü yer yumurtalıklardır.

Endometriozis Neden Olur?

Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber adet sırasında dışarı atılması gereken kanın karın boşluğuna kaçıp yumurtalıkların arkasına yapışarak burada çoğalması en çok kabul edilen nedendir. Bağışıklık sistemi, dolaşım sistemi sorunları, çevresel ve genetik faktörler de endometriozisin nedenleri arasında sayılabilir.

Neden Çikolata Kisti Denir?

Yumurtalık üstüne yerleşen endometriozis kist halini alarak çikolata renginde ve kıvamında bir yapıya dönüşür bu yüzden endometriozis hastalığına çikolata kisti denilmektedir.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

Endometriozisin en büyük belirtilerinden biri kasık ağrısıdır, adet öncesinde, adet sırasında, cinsel ilişki sırasında ağrı belirginleşir. Adet öncesi leke gelmesi, kabızlık, ishal diğer belirtiler arasındadır. Ayrıca endometriozis kısırlığa da yol açabildiği için kısırlık gibi durumlarda endometriozis neden olarak aranabilir çocuk sahibi olamayan kadınların 1/3 in de endometriozis bulunur.

Endometriozis Teşhis ve Tanısı

Ağrılı ve sancılı adet dönemleri, uzun süren kasık ağrıları hamile kalamama gibi durumlarda akla gelen ilk sebeplerden biri endometriozistir. Hastalığın hafif, orta ve şiddetli olmak üzere evreleri vardır. Erken evrelerde ultrason ve tomografi gibi yöntemlerle hastalık teşhis edilemez hastalığın ilerleyen evrelerinde kist oluşumu olursa ultrason ile hastalık tespit edilebilir. Hastalığın kesin tanısı laparaskopi denilen yöntemle karın boşluğu görüntüsü değerlendirilerek konulur. Ancak laparoskopi kesin olarak gerekliyse yapılmalıdır aksi takdirde hasta zarar görebilir.

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis ilaçla, ameliyatla veya her ikisiyle birden tedavi edilebilir.

İlaçla Tedavi

Hastalık sırasında çeşitli ağrı kesiciler kullanılabilir fakat bu hastalığı tedavi etmez. Özellikle erken evredeki ağrıları önlemek, adet sancılarını gidermek ve düzene sokmak amacıyla ilaç tedavisi uygulanabilir. Ağrıyı kesmek ve düzene sokmak için kullanılan ilaçların biri de hormonlardır, hormonlar rahim içi dokusunun büyümesini hastalığın ilerlemesini önleyebilir fakat dokuları yok etmez. En çok kullanılan hormonlar; doğum kontrol hapları, gonodotropin salgılatıcı hormon ve progestindir. İlaç tedavisi ile hastalığın geçici olarak ilerlemesini durdurduğu ve hatta gerilediği saptanmışsa da tedavinin kesilmesini takiben hastalık tekrarlamaktadır.

Ameliyatla Tedavi

Endometriozisin son evrelerinde ameliyat gerekli ve en kesin yöntemdir. Ameliyat genellikle en sık olarak laparoskopi ile yapılır bu yöntemle doku ya tamamen alınır ya da yakılır. Hastaların hepsi laparoskopi ile tedavi edilmez bazı hastalarda açık ameliyat gerekli olabilir. Ameliyattan sonra ağrılarda azalma meydana gelir fakat bir süre sonra tekrar edebilir, vakalarda ağrısız dönemi uzatmak için ameliyat ve ilaç tedavisi birlikte uygulanabilir.

Ameliyat olan kadınlarda hastalık bir yıl içerisinde tekrar başlayabilir bu hastalığın ne derece ilerlediğine, hangi evrede olduğuna bağlı olarak değişebilir. En son evreler de yumurtalık ve rahim alınarak hastalığın kesin tedavisi yapılmış olur fakat yine de küçük bir olasılıkla hastalığın tekrar etme ihtimali vardır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!