Gebeliğin Astım Üzerindeki Etkisi

Kategori: Medikal - 351 görüntülenmeYorum Yazın
Gebeliğin Astım Üzerindeki Etkisi

Astım; solunum yollarının daralması ve iltihaplanmasıyla karakterize bir hastalıktır. Solunum yollarındaki salgının artmasıyla hırıltı, öksürük, nefes almada zorluk gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır.

Gebelikte astım en sık görülen hastalıklardan birisidir. Gebelerin yaklaşık %4’ünün astım tanısı bulunmaktadır. Gebelikte astımın görülmesi anneyle ve bebekle alakalı sorunlara yol açabilmektedir. Gebelik ve astım birlikteliğini anlayabilmek için gebeliğin solunum sistemi üzerindeki olağan değişiklikleri iyi bilinmelidir.

Gebeliğin Solunum Sistemi Üzerine Etkileri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve horlama gibi belirtiler kanlanma artışı ve ödeme bağlı olup en belirgin olarak üçüncü trimestirde (6-9. aylar) ortaya çıkarlar.

Gebelikte rahim yaklaşık 4 santimetre kadar yukarı yer değiştirmektedir, bu diyaframın yukarı çok bombeleşmesine, göğüs kafesinin çapının artmasına sebep olmaktadır. Hormonal etkileşimlerin de sonucunda görece artmış solunum sayısı ve buna bağlı bir takım kan gazı değişiklikleri görülebilmektedir. Bu değişiklik stresli olduğumuz zamanlarda sıkça ve fazlaca soluk alıp vermemizde de ortaya çıkan değişiklikle aynıdır ve buna solunumsal alkoloz denmektedir. Bunun gebelikte fizyolojik bir değişiklik olduğu unutulmamalıdır.

Kontrol Altına Alınmayan Astımın Zararları Nelerdir?

Kontrol altına alınmayan astım bazı sağlık problemlerine sebep olabilir. Bunlar:

  • Gebelik sırasında görülen hipertansiyon
  • Preeklampsi: gebelik sırasında görülen yüksek tansiyonun plasenta, böbrek, karaciğer ve beyni etkileyebildiği bir tablodur.

Fetus üzerine etkileri:

  • Yavaş büyüyen fetüs (İntrauterin büyüme gelişme geriliği)
  • Gebeliğin 37.haftasından önce gerçekleşen doğum(preterm doğum)
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Doğumdan hemen sonra gerçekleşen ani ölüm (perinatal mortalite)

Gebelikte Astım Kontrolü İçin Neler Yapılmalı?

Gebelikte astım kontrolü gebe olmayan kadınlardaki astım kontrolü ile aynıdır. Solunum sistemindeki inflamasyonun, tetikleyicilerin, atak sayısının, atak süresinin, ilaç etkileşimlerinin, ilaçların bebek üzerine etkilerinin iyi bilindiği uzman doktorlar tarafından oluşturulmuş bir takip planıyla gebelikte astım kontrol altına alınabilmektedir. Astımlı gebeler bebek hareketlerini izleyerek bu takibe katkıda bulunabilirler; astım atağı sırasında bebek hareketlerinde azalma hissederlerse acil doktora başvurmaları gerekmektedir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!