Hamileyken yenmemesi gerekenler

Kategori: Foto Galeri - 1.026 görüntülenmeYorum Yazın
Hamileyken yenmemesi gerekenler

Biliyoruz ki hamilelik dönemi kadınlar bolca aşeriyor ve farklı tatları da denemek istiyorlar fakat bu dönem hem kendi, hem de çocuğunuzun sağlığı için ekstra özen göstermelisiniz. Dolayısıyla hamileyken yenmemesi gerekenler listesine iyice göz atın ve aklınızdan çıkarmayın!

 

Yumuşak peynir çeşitleri

Yumuşak peynir çeşitleri

Makarnaya serpiştirilmiş parmesan peyniri ya da kahvaltıda oldukça lezzetli olan krem peynir cezbedici olsa da, bu tip pastörize edilmemiş yumuşak peynir çeşitleri listeria bakterileri barındırıyorlar ve hem bebeğinizin, hem sizin hayatınızı tehdit edebilirler. Bu yüzden dışarıda yemek yerken dahi sormayı unutmayın.

 

 

Az pişmiş et

Az pişmiş et

Artık tüm o biftekleri, hamburgerleri tam pişmiş olarak yemek zorundasınız. Çiğ ya da az pişmiş yiyecekler, toksoplazma ya da farklı bakteri oluşumlarına yol açabilirler. Kısacası, her türlü et yemeğini bol bol pişirerek yiyin.

 

 

Sıkılmış meyve suları

Sıkılmış meyve suları

Restoranlarda veya sokakta satılan sıkma meyve sularına dikkat edin. Eğer bunlar pastörize edilmedilerse, içlerinde çeşitli zararlı bakteriler yer alabilir.

 

 

Suşi

Suşi

Suşi seviyorsanız üzgünüz ama 9 ay boyunca uzak durmanız gerekecek. Deniz mahsülleri bolca protein içerse de, suşi gibi çiğ balıklar bolca parazit ve bakteriye neden olur. Dünya Sağlık Örgütü, hamile kadınlara sadece iyi pişmiş balıkları tavsiye ediyor.

 

 

Çiğ kurabiye hamuru

Çiğ kurabiye hamuru

Kurabiye pişirmeden önce ufak miktarda hamurunun tadına bakabilirsiniz fakat o bile, içerdiği çiğ yumurtayla ciddi risk oluşturuyor. Kısacası, hiçbir şekilde bu tip hamurları tatmamaya özen gösterin.

 

 

Ev yapımı tiramisu

Ev yapımı tiramisu

Tiramisu da dahil olmak üzere, pek çok ev yapımı tatlı çiğ yumurtayla yapılıyor ve tüketilmemeli. Buna rağmen eğer pastörize edilmiş yumurta bulursanız, bu şekilde yapmanız mümkün.

 

 

Şarküteri etleri

Şarküteri etleri

Şarküteri etlerinden de uzak durun çünkü bu tip buzdolaplarında bekletilen etlerde bakteriler oluşabilir. Aynı zamanda sosisli sandviç gibi hızlı tüketilen etleri de tercih etmemelisiniz.

 

 

Yıkanmamış sebze ve meyve

Yıkanmamış sebze ve meyve

Meyve ve sebzeleri iyi şekilde yıkamamak, toksoplazma riski oluşturur ve bebeğiniz için çok zararlı olabilir.

 

 

Çiğ deniz kabuğu ürünleri, buğunlanmış deniz mahsülleri

Çiğ deniz kabuğu ürünleri, buğunlanmış deniz mahsülleri

Buğulanarak pişirilmiş balıklar ya da çiğ midye gibi yiyeceklerden de hamilelik döneminde kesinlikle uzak durmalısınız.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!