Havucun Zararları

Kategori: Gıdalar - 2.631 görüntülenmeYorum Yazın
Havucun Zararları

Havuç, K vitamini, A vitamini, C vitamini, manganez ve potasyum için iyi bir kaynaktır ve sağlıklı bir besindir. Ancak her şey gibi havucun da zararları bulunmaktadır.

 

Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

Havuca karşı alerjisi olan insanlar arasında sık görülen bazı yan etkiler deri döküntüleri, ishal, anafilaktik reaksiyonlar, ürtiker ve şişliktir. Bu alerjiler, havuç poleninde bulunan allerjenden kaynaklanır. Havuçta bulunan alerjenler çilek, patates, fındık ve hardalda bulunanlara benzerdir. Bu tür sebzelere alerjisi olan kişiler havuç tüketirken de dikkatli olmalıdırlar.

Şeker İçeriği Yüksek

Havuç tüketmek diyabetik insanlar için iyi bir seçenek değildir. Glikoz indeksi 97 olan yüksek şeker içeriğine sahiptirler. Şeker glikoza dönüştürülür ve vücutta şeker seviyelerini hızla yükseltir.

 

Emziren Kadınlar İçin Önerilmez

Havuç vücut için çok önemli olan vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Ancak çalışmalar havucun, anne sütünün tadını değiştirdiğini kanıtladı. Bu nedenle emziren kadınların fazla havuç tüketmemeleri önerilir.

Hastalıklarla Etkileşim

Diyabet, bağırsak sorunları, düşük şeker seviyesi ve hormon sorunları olan bireyler, diyetlerine havuç dahil etmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Havuç bu tür hastalıklarla etkileşime girdiği bilinmekte ve semptomları tetikleyerek onları daha da kötüleştirmektedir.

Ciltte Renk Değişimi

Havuçlar yüksek miktarlarda tüketildiğinde cildi turuncu renge dönüştürür. Bu renk değişikliği havucun içindeki karotenoid içeriği olan beta karoten kaynaklıdır. Bu renk değişikliği el ve ayaklarda görülebilir.

Hazımsızlık

Havuç 12 gram karbonhidrat ve 4 gram lif içerir. Lif ve karbonhidrat bağırsağınızda sindirilmezse, kolonda fermente olurlar. Bu bağırsaklarda gaz oluşumuna, mide kramplarına, şişkinliklere neden olur.

Besin Emilimini Engeller

Havuç, lif, çinko, demir, magnezyum ve vücuttaki diğer besin maddelerinin emilimini engeller. Havucun büyük miktarda tüketilmesi, vücut için gerekli olan bu hayati besinlerin eksikliğine neden olabilir.

Böcek İlaçları

Çalışmalar, havuçların 26 farklı böcek ilacı içerdiğini göstermiştir. Bu 26 böcek ilacı arasından 8 tanesi potansiyel olarak kansere neden olabilir; 16 tanesi vücuttaki hormonlara müdahale eder; Bunlardan 3 tanesi sinirsel sorunlara, 7 tanesi de üreme veya gelişme problemlerine neden olur. Bu zararlıları vücudunuzdan uzak tutmak istiyorsanız, havuç alımını sınırlamanız gerekir.

Havucun zararları bu şekilde olup yüksek miktarlarda tüketildiğinde ortaya çıkabilir. Bunlardan birini yaşıyor iseniz doktorunuza danışınız.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!