İncirin Zararları

Kategori: Gıdalar - 475 görüntülenmeYorum Yazın
İncirin Zararları

İncirlerin Yan Etkileri ve Zararları

İncirler Midede Ağrı Yapabilir

İncirleri aşırı tüketmek mide ağrısına neden olabilir. İncir yedikten sonra soğuk su içmek mide ağrısına çare olabilir.

İncir, Midede Şişkinlik Yapabilir

Mide ağrısı dışında incirler midede şişmeye neden olur. Anasonlu su içmek sorunu çözmeye yardımcı olur.

İncir Kürü Güneş Hassasiyetini Arttırır

İncir kürleri kronik cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı olsa da güneş ışınları duyarlılığını arttırarak deriye zarar verebilir. UV ışınları cilt için zararlıdır ve erken yaşlanma, melanom ve deri kanseri gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca cildin kızarmasıyla sonuçlanabilir.

İncir, Karaciğer ve Bağırsaklara Zarar Verebilir

İncir karaciğer için zararlı olabilir. Ayrıca tohumlarından dolayı bağırsaklarda tıkanıklığa neden olabilirler. Yemek sırasında öyle gözükmese de, incirlerde bulunan tohumlar, kolayca sindirilmeyecek kadar serttir. Bu, incir en tehlikeli yan etkilerinden biridir.

İncir Kalsiyum Emilimini Azaltabilir

İncirler, vücuttaki kalsiyumun emilimini etkileyen oksalatları içerir. Bu oksalatların eylemleri vücudumuzda kalsiyum eksikliği ile sonuçlanır ve kalsiyum eksikliğine bağlı zayıf kemiklere ve diğer hastalıklara neden olabilir.

İncir Kanamaya Neden Olabilir

İncirlerin aşırı tüketilmesi retinal kanama, rektal kanama ve hafif bir vajinal kanama ile sonuçlanabilir. Bunun sonucunda da hemolitik anemi ile ortaya çıkabilir.

İncir Tüketmek Kan Şekeri Seviyesini Düşürür

İncirler vücuttaki kan şekeri seviyesini düşürür. Bu, diyabetik hastalara yardımcı olur, ancak düşük kan şekeri seviyesinden muzdarip kişiler için zararlı olabilir.

İncir Alerji Yapabilir

İncirlere alerjiniz varsa, konjunktivit, rinit ve anafilaktik şoka neden olabilir. Ayrıca astıma da neden olabilir.

İncir Zararlı Oksalatlar İçerir

İncirde bulunan oksalatlar, hali hazırda böbrek veya safra kesesi problemleri ve hastalıklarından muzdarip olanlar için zararlıdır. Bu durumda incir tüketimi durumu daha da kötüleştirebilir. İncirler aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin üretiminden sorumlu olan dalağa zarar verir.

Bunlar incirlerin aşırı tüketilmesinden kaynaklanabilecek yan etkilerdir ve zararlardır. Dikkat ederek yalnızca gerekli miktarı yerseniz bunların çoğundan kaçınabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!