İnek Sütünün Zararları

Kategori: Gıdalar - 397 görüntülenmeYorum Yazın
İnek Sütünün Zararları

İnek sütü uzun zamandır kalsiyumun kaynağı olarak bilinmiştir. İnek sütünden elde edilen kalsiyum, bitkisel kökenli kaynaklardan olduğu kadar vücut tarafından emilmez ve bir takım yan etkilere ve zararlara sebebiyet verebilir. Bu yazımızda inek sütünün yan etkilerine ve zararlarına değineceğiz.

Prostat kanseri

Bazı kanıtlar, süt ve diğer süt ürünlerinin tüketilmesinin prostat kanseri riskini arttırdığına işaret ediyor. Öte yandan, prostat kanseri gelişimini yavaşlatmak için süt ürünlerinin tüketilmemesi öneriliyor.

Laktoz intoleransı

İnek sütü, laktoz adı verilen ve insanlar için sindirimi zor olan bir şeker içerir. Laktoz sebebiyle bulantı, kramplar, gaz, şişkinlik ve diyare gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Akne

Birden fazla çalışma, inek sütünün tüketimi, çocuklarda akne gelişiminin artmasıyla doğrudan bağlantılı olduğunu gösterdi.

Kolesterol

Tek bir bardak süt 24 mg kadar kolesterol içerebilir. Bu da kolesterol sorunu yaşayan insanlar için sıkıntı olabilir.

Yumurtalık kanseri

Bir araştırma, her gün dört porsiyon veya daha fazla süt tüketen kadınların, her gün iki veya daha az porsiyon süt ürünleri tüketenlere kıyasla, seröz yumurtalık kanseri gelişmee olasılığının iki kat daha yüksek olduğunu gösterdi.

Süt alerjisi

Laktoz intoleransından farklı olarak, genellikle küçük çocuklarda süt alerjileri, kusma veya anafilaksi gibi potansiyel olarak güçlü ve tehlikeli reaksiyonlara sebep olabilir.

Doymuş yağ

Tek bir porsiyon süt, günlük yağ ihtiyacınızın yüzde 20’sinden fazlasını içerebilir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!