Ispanağın Zararları

Kategori: Gıdalar - 672 görüntülenmeYorum Yazın
Ispanağın Zararları

Ispanak besin maddeleri ile doludur ve bir dizi sağlık faydasının yanı sıra tıbbi faydalar da sunmaktadır. Ancak potansiyel zararları da olduğundan bu sebzenin aşırı miktarda tüketilmesi sağlık için tehdit oluşturabilir. İşte ıspanağın zararları

 

Mineral Eksikliği

Ispanağın aşırı tüketilmesi vücudumuzun mineral emme kapasitesini etkileyebilir. Ispanak kalsiyum, magnezyum, çinko vb. gibi bazı önemli mineraller ile bağlandığı bilinen çok miktarda okzalik asit içerir. Bunun sonucunda yüksek miktarda ıspanak tüketmek sistemimizin normal işlevselliğini engelleyebilir ve mineral eksikliği ile ilgili çeşitli hastalıklara neden olabilir.

Mide Bozuklukları

Ispanak, lif açısından zengin bir kaynaktır. Lif tüketiminin sağlıklı sindirim için iyi olmasına rağmen vücudumuzun ona alışması için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle lif tüketimine alışık olmayanlarda ıspanak aşırı miktarda tüketildiğinde karında gaz oluşumu, şişkinlik, kramplar ve hatta kabızlık gibi çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

İshal

Ispanak hafif veya orta şiddetli ishallere sebep olabilir. Aşırı miktarda yüksek lifli yiyecekler -buna ıspanak ta dahildir-  yediğinizde çoğunlukla ishal görülür.

Anemi

Ispanağın en büyük zararlarından biri de anemiye neden olmasıdır.Ispanak bazen vücudunuzun, tüketilen gıdalardaki demir miktarını emmesini zorlaştırabilir. Ispanak, vücudumuzun kolaylıkla alamadığı bitkisel olmayan demir yerine bitki bazlı demir ile yüklenir. Bu da demir eksikliğine neden olabilir ve anemi hastalığına davetiye çıkarabilir.

Böbrek Taşları

Ispanak büyük miktarda pürin içerir. Pürin, organik bileşik grubudur ve fazla miktarda vücudumuza alındığında ürik aside dönüşür. Aşırı ürik asit varlığı, böbreklerimizdeki kalsiyumun atımını artırabileceğinden böbreklerimizin için son derece kötüdür. Sonuç olarak küçük ila orta boy böbrek taşları ortaya çıkabilir.

Gut

Daha önce de belirttiğimiz gibi ıspanak, vücudumuzda metabolize olan purin bakımından yüksektir ve sonunda ürik asit miktarını arttırır. Zaten gut gibi hastalıklara yatkın iseniz aşırı ıspanak alımını durdurmanız gerekir. Yoksa ciddi eklem ağrısı, inflamasyon ve şişme gibi belirtileri olan gut hastalığı daha da kötüye gidebilir.

 

Alerjik Reaksiyonlar

Nadir olsa da ıspanak bazen alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ispanak, bazı küçük psödooalerjik etkilere neden olabilecek histamin içerir.

Toksik Reaksiyonlar

Organik gübreler, böcek öldürücüler veya sulama suyu yoluyla bu toksik maddeler ıspanakta bulunabilir. Bu da gıda zehirlenmelerine yol açabilir.

Aşırı K Vitamini

Ispanak, ilaçla reaksiyona girebilen ve bazı pıhtılaşma faktörlerini önemli derecede etkileyen hepatik sentezinizi engelleyebilen yüksek düzeyde K vitamini içerir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!