Kafeinin Zararları

Kategori: Bağımlılıklar - 435 görüntülenmeYorum Yazın
Kafeinin Zararları

Günde 4 bardaktan fazla kahve içenler erken ölüyor

Mayo Clinic kuruluşunun yaptığı bir çalışmaya göre günde 4 bardaktan fazla kahve içen bireylerin %21 daha az yaşayacağını bildirdi.
Ayrıca gün içinde fazla kafein tüketmek daha fazla sigaraya teşvik ediyor ve bireylerin zinde kalmasını engelliyor. Dr Nancy Snyderman çalışmada bir bireylerin kafeine değişik tepkiler gösterdiğini ancak genel kanının bu yönde olduğunu belirtti.

Kafein kan basıncını arttırıyor

Normalde hipertansiyona sahip ve kahve tüketmeyen bireylerde 250mg kafein (2 bardak kahve) tüketiminden sonra 2-3 saat sonra kan basıncında ani artış görüldü.

Genç bireylerde kalp krizi riski

Lucio Mos tarafından yürütülen bir  araştırmada , hafif bir hipertansiyon teşhisi konan genç bireylerin, 4 fincan kahveye eşdeğer miktarda kafein tüketmeleri durumunda kalp krizi geçirme riskinin 4 kat fazla olduğunu buldu.

Kadınlarda göğüs kistlerine neden oluyor

Bir çalışma, günde 250mg kafein tüketen kadınların fibrokistik meme hastalığının gelişme oranının 1.5 kat arttığını ve 500 mg üzerinde kafein tüketen ayrıca sigara içen kadınların gelişim oranlarının 2.3 kat arttığını gözlemlenmiştir.

Kafein inkontinansa neden oluyor

Alabama Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, çok fazla kafein tüketen kadınların çişlerini tutamama oranının % 70 daha yüksek olduğunu gösterdi.

Kafein insomniaya neden oluyor

Uyku durumundaki bir kişinin sistemindeki kafein insomnia semptomlarını tetikleyebilir.

Kafein hazımsızlığa neden oluyor

Kafein baş ağrısı yapabilir

Yüksek miktarda kafein bireylerde baş ağrısına neden olurken yüksek dozda kafein alınması durumunda migren riski ortaya çıkıyor.

Kafein , kadınlarda doğurganlığı azaltabilir.

Nevada Üniversite’sinin yaptığı bir araştırmada kafein tüketen kadınların %27’sinin doğurganlıklarının azaldığı tespit edilmiştir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!