Kahvaltı Yapmamanın Zararları

Kategori: Gıdalar - 384 görüntülenmeYorum Yazın
Kahvaltı Yapmamanın Zararları

Hepimiz kahvaltıyı günün en önemli öğünü olarak biliyoruz. Ama kaçınız her gün kahvaltı yapıyor?

Kahvaltı etmemenin zararları nelerdir ?

 

Kalbiniz İçin Kötü

Bir araştırmaya göre, kahvaltıyı atlayan erkekler, kahvaltısını yapanlara kıyasla, kalp krizi geçirme şansı yaklaşık % 27 daha yüksek. Araştırmaya önderlik eden Dr. Leah Cahill, risk oranının bu kadar endişe verici olmadığını söylüyor. Ancak kahvaltı yapmanın gerçekten kalp krizi riskini azaltabileceğini belirtiyor.

Kahvaltıdan kaçınan kişilerin de hipertansiyona duyarlılığı arttığı bilinmekte olup arter tıkanmasına neden olmaktadır. Öte yandan bu onları, inme dahil olmak üzere kronik kardiyovasküler sorunları geliştirme riski altına sokar.

Tip 2 Diyabet Riski

Harvard Üniversitesi, yeme alışkanlıkları ile sağlık arasında bir korelasyon bulmayı amaçlayan bir çalışma yaptı. Yaklaşık altı yıldır yapılan araştırmaya 46.289 kadın katıldı. Çalışmanın sonuçları şaşırtıcıydı. Sonuçlara göre, kahvaltısını etmeme alışkanlığına sahip kadınlar, günlük kahvaltı yapan kadınlardan daha fazla Tip-2 diyabet geliştirme riski altındaydı.

Daha da kötüsü, sabah yemeğini atlayan çalışan kadınların % 54 daha fazla Tip 2 diyabet geliştirme şansı var.

Kahvaltıyı Atlamak Kilo Sorunlarına Neden Olabilir

Kilo verme niyetindeyseniz ve kahvaltıyı atlama alışkanlığınız varsa yanlış yoldasınız demektir. Kahvaltı yapmamanın zararları üzerine yapılan araştırmalara göre, sabah kahvaltısını yapmayan insanlar, zayıflama amacına tamamen aykırı şekilde, kilo alma şansının yüksek olduğunu biliniyor. Peki nasıl ?

Kahvaltıyı atlamak, vücudun şekerli ve yağlı gıdalar istemesine sebep olur . Artı olarak, açlığınızı bastırmak istediğinizden, gün boyunca karşılaştığınız her şeyi atıştırmaya başlarsınız. Açlık seviyeniz ne kadar yüksekse, o kadar çok miktarda yiyecek alımı olacaktır ve bu bazen önerilen günlük kalori alımını aşabilir. Kahvaltıdan kaçınmak  kilo kaybına değil kilo alımına yol açacaktır.

Hafızada ve Enerji Seviyelerinde üzerinde Zarara sebep olur

1999’da Fizyolojik Davranış adlı bir dergide yayınlanan bir araştırmaya göre, kahvaltıdan kaçınılması, enerji ve ruh hali üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. İngiliz araştırma ekibi, sabah saatlerinde aç olan 144 sağlıklı kişi üzerinde bir araştırma yaptı. Grup üç bölüme ayrıldı. Bir gruba ortalama derecede bir kahvaltı, ikinci gruba sadece kahve ve üçüncü gruba kahvaltı verildi. Daha sonra gruplar birkaç saat boyunca izlendi. Çalışmaya göre, kahvaltı verilmeyen grup, en fakir hafıza becerileri ve en yüksek yorgunluk seviyeleri gösterdi. Diğer iki grup arasında fark olmayıp o saatler içerisinde hafızaları ve enerji seviyeleri gayet yerindeydi.

Temel: Kahvaltıdan kaçınma enerji düzeyinizi düşürerek hafızanızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Kanser Riski

Kahvaltıyı atlamak, gün içinde yemeğe karşı aşırı istek yaratabilir. Bu da, obezitenin yaygınlığının artmasına yol açabilir. Bir araştırmaya göre, aşırı kilolu veya obez bir kişide kanser gelişme riski arttığı tespit edildi.

Bilişsel İşlev Bozukluğu

Günlük öğünlere kahvaltıyı dahil etmek, daha iyi bilişsel işlevsellik kazandırır. 12-15 yaş arasındaki gençlerden oluşan bir grup üzerinde bir çalışma yürütülmüştür. Denemelerden birinde, grubun kahvaltı yapmasına izin verildi ve ikinci denemede gruptan sabah yemekten kaçınması istendi. Sonuçlar ilginçti. Grup, kahvaltı yaptıktan sonra görsel arama testinde daha iyi bir doğruluk sergiledi.

Migrene Neden Olabilir

Hipoglisemi, düşük kan şekeri seviyelerini belirtmek için kullanılan tıbbi terimdir. Öğün atlamak, şeker seviyelerine büyük bir düşüş meydana getirir ve bu da düşük glikoz seviyelerini telafi edebilen hormonların salınmasını tetikler. Bu da kan basıncını artırarak migren ve baş ağrısını tetikler.

Saç Dökülmesini Tetikler

Kahvaltıyı atlamanın en büyük yan etkilerinden biri saç dökülmesidir. Kahvaltı, bir günün en önemli öğünüdür ve saç foliküllerinin büyümesini teşvik etmede önemli bir role sahiptir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!