Karanfilin Zararları

Kategori: Gıdalar - 501 görüntülenmeYorum Yazın
Karanfilin Zararları

Karanfil (bilimsel adı: Eugenia Carylphyllata) çoğunlukla bitkisel bir takviye ve aromatik bir pişirme maddesi olarak kullanılan popüler bir baharattır. Karanfilin iyileştirici nitelikleri çok iyi bilinmektedir fakat yüksek miktarlarda tüketimi sağlığınıza zarar verebillir.

Karanfillerin En Önemli Yan Etkileri ve Zararları

Kanamayı Artırır

Karanfilin aşırı tüketilmesi kanınızı inceltebilir ve kanama riskini artırabilir. Karanfil bir kan inceltici olan ‘öjenol’ adında bir kimyasal madde içerir, kan pıhtılaşma sürecini yavaşlatabilir ve anormal kanamayı teşvik edebilir. Hemofili gibi kanama bozukluklarından muzdarip olan bireyler, karanfil tüketilmesinden uzak durulması önerilir. Ameliyat yapılmadan birkaç hafta önce karanfil alımını durdurması da önerilir.

Kandaki Şeker Seviyesini Düşürür

Normalden daha düşük kan şekeri seviyesine sahip olanlar derhal karanfil tüketimini azaltmalıdır. Karanfil, kan dolaşımındaki glikoz miktarını önemli ölçüde azaltabileceği ve bu durum hipoglisemi hastaları için son derece zararlı olabileceği bulundu.

Toksik Etkileri

Karanfil de ciddi toksik etkiler yaratabilir. Karanfilin yüksek dozlarda kullanımı bulantı, kusma, nefes darlığı, boğaz ağrısı, sedasyon, sıvı dengesizliği, böbrek bozuklukları, karaciğer rahatsızlıkları gibi çeşitli semptomların ortaya çıkma şansı yükseltebilir.

Alerjik Reaksiyonlara Neden Olmaktadır

Aşırı karanfil tüketimi nedeniyle karşılaşma riski bulunan alerjiler vardır. Bunlar döküntüler, kızarıklık, şişme, boğazın tıkanması vb. En kötü senaryoda anafilaksi geliştirebilirsiniz.

Solunum problemlerine neden olur

Karanfilli sigara birtakım solunum sorunlarına neden olabilir. Bu sigara dumanlarını teneffüs ederek çok fazla karanfil tozunun akciğerlerinizin yanı sıra solunum yollarınızdan geçmesine izin veriyorsunuz. Bu durum nefes darlığı ve akciğer enfeksiyonu gibi ciddi solunum sorunlarına neden olabilir.

Nöbetlere Neden Olmaktadır

Düzenli olarak karanfil tüketerek nöbet geçirme riskini arttırabilirsiniz. Bu baharat, beyin hücrelerimizde düzensiz elektriksel faaliyete neden olabilir. Bu durum çoğunlukla bilinç kaybı ve konvülsiyonlar ile karakterize olsa da, epilepsi riski de artabilir.

Cildi Hassasiyetini Arttırır

İnceltilmemiş karanfil yağının topikal uygulanması çoğunlukla tahriş, kızarıklıklar, yanmalar veya kontakt dermatite neden olabilir. Bazen cilt hücrelerine zarar verebilir.

Ağız Hissini Arttırır

Ağzın iç duvarlarında bulunan mukoza zarları, yüksek miktarda karanfil veya yağı tüketilmesi ile iltihaplanabilir.

Duyarlılık Kaybı

Karanfil, içerdiği maddeler sebebiyle vücutta uyuşturma etkisi yaratabilir. Karanfilden elde edilen yağın cilde sürekli uygulanması, sansasyon kaybını teşvik eder.

Cinsel Problemler

Erkelerde karanfil, erektil disfonksiyona veya erken boşalmaya neden olabilir.

Diğer tüm baharatlar gibi karanfili de kararında tüketmeniz gerekir. Yukarıda bahsedilen karanfillerin yan etkileri ve zararlarından herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuzla görüşün.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!