Karpuzun Zararları

Kategori: Gıdalar - 877 görüntülenmeYorum Yazın
Karpuzun Zararları

Yaz gelince her yaştan bireyin favori meyvesidir karpuzlar. Karpuzlar sadece lezzetli ve serinletici değil aynı zamanda sağlıklıdırlar. Ancak her şey gibi aşırı miktarda karpuz tüketmek yan etkilere ve zararlara sebebiyet verebilir. Sizler için karpuzun zararlarını bir araya getirdik.

Bağırsak Rahatsızlığı

Karpuzlar likopen bakımından zengindir. Bu nedenle karpuzu yüksek miktarlarda tüketmeyin çünkü, bulantı, şişkinlik, ishal, kusma, hazımsızlık ve gaz oluşturabilir. Sindirim sistemi yaşla birlikte zayıflama eğilimi gösterdiğinden, bu semptomlar yaşlılarda daha da kötü olabilir.

Kardiyovasküler Bozukluklar

Karpuzlar yüksek oranda potasyum içerir. Potasyum açısından zengin gıdaları tüketmek kardiyovasküler problemlere neden olabilir. Bu problemlerden bazıları zayıf nabız, düzensiz kalp atışları, kalp durması olabilir. Vücudun motor kontrolünü ve sinir sistemini de etkileyebilir.

Şeker hastaları için iyi değil

Karpuz, doğal şeker içerdiğinden vücutta kan şekeri artışına neden olur. Bu nedenle şeker hastaları karpuz tüketmekten kaçınmalıdır.

Kan Basıncı Seviyesinde Düşüş

Aşırı karpuz tüketimi vücudun kan basıncı seviyesini düşürebilir.

Alerjik Reaksiyonlar

Karpuz tüketimi bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunlar şiddetli veya hafif kızarıklıklar, anafilaksi ve yüz şişmesi olabilir. Havuç, lateks ve salatalık alerjisi olan insanlar karpuza alerjik reaksiyonlar gösterebilirler.

Gebelik sırasında kaçının

Gestasyonel diyabet, birçok gebe kadını rahatsız eden yaygın fakat ciddi bir sağlık sorunudur. Yüksek miktarlarda karpuz tüketmek gebelik diyabetine yol açan kan şekeri düzeylerini arttırır. Hamile kadınlar, birkaç ay karpuz yemeyi bırakmalıdır.

Bağırsak Problemleri

Karpuz, sorbitol adı verilen özel bir şeker içerir. Sorbitole tolerans gösteremeyen insanlar ishal olabilir ve gaz birikimine maruz kalabilir.

İktidarsızlık

Çok fazla karpuz yemenin zararları erkeklerde, iktidarsızlık ve sertleşme gibi cinsel sorunlara neden olabilir.

Yorgunluk

Aşırı karpuz tüketimi vücuttaki su miktarını artırabilir. Fazla su vücuttan atılamıyorsa kan hacminde artışa neden olabilir. Bu da vücudunuzda şişme meydana getirir ve aynı zamanda bitkinlik ve yorgunluğa neden olabilir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Karpuzun Zararları (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Atahan dedi ki:

    iki gundur karpuzdan dolayı ishal problemı cekmekteyım. gunde iki dilimden fazla karpuz tuketmemenizi oneririm. bilgilendirme icin tesekkurler.