Kemoterapi beslenme önerileri

Kategori: Yazılar - 928 görüntülenmeYorum Yazın
Kemoterapi beslenme önerileri

Eğer kemoterapi tedavisine başlayacaksanız, bu süreç boyunca mümkün olduğunca sağlıklı ve rahat yaşamanız gerekiyor. Dolayısıyla yiyip içtikleriniz de, tedavi sürecine doğrudan etki ediyor. Kemoterapi beslenme önerileri bu yüzden önemliyken, ünlü doktor Charlie Pieterick de bu görüşte.

Yan etkilerle mücadele etmek için, kemoterapi beslenme önerileri

 

  •  Bu süreçte tat alma duyunuz zedelenebilir, belli yiyecek ve içecekler rahatsız edici, metalik tatlar bırakabilir. Dolayısıyla mümkün olduğunca lezzetli, hoşunuza giden şeyleri tüketin. Aynı zamanda direkt su içmek zor geliyorsa, maden suyu ya da limonlu su için. Doğrudan et yemek istemiyorsanız da, yumurta, fasulye ve balık gibi diğer alternatifleri deneyin.
  • Kemoterapi sürecinde kimi hastalarda ishal, kimisinde ise kabızlık olabiliyor. Kabızlığı önlemek için vücudun bol bol su alması gerekiyor. Aynı zamanda lifli bir diyet de faydalı olacaktır. Ek olarak, 20 dakikalık kısa yürüyüşler de buna iyi gelecektir.
  •  Tedavi sürecinde bazı kanser hastaları epey kilo alıyor. Bu yüzden düşük yağlı yemekler, atıştırmalıklar tercih etmeli ve bol bol sebze tüketmelisiniz.
  •  Kemoterapi olan bazı kişilerde de iştahsızlık baş gösterebiliyor ve bu da sağlıklı değil. Yoğurt yemek, çorba içmek ya da tahıllı atıştırmalıklar tüketmek iyi gelecektir.
  •  Eğer tedavi sırasında sıkça ishal oluyorsanız, yağlı ve kızarmış yiyeceklerden, kafeinden, şekerli içeceklerden, meyve sularından, yeşil salatalardan, çiğ ürünlerden ve şekerli alkollerden kaçının.
  •  Ne yiyip ne içtiğinizi bir kenara not edin, ardından belirtilerle kıyaslayın. Bu şekilde hangi yiyeceğin, hangi şikayete sebep olduğunu da anlayacaksınızdır.
  • Hem ishal, hem de kusma sorunu bir araya gelince vücut bolca sıvı kaybeder ve dehidrasyona uğrarsınız. Bunu kuru ya da yapış yapış bir ağızdan anlayabilirsiniz. Tedavi boyunca bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. Daha önce de dediğimiz gibi, eğer su içmeyi seven biri değilseniz onun yerini karşılayacak yiyecek ve içecekler tüketin.
  • Minik, ara öğünler yapmayı atlamayın. Kemoterapi sırasında ufak öğünler tüketmek, geniş öğünlere göre daha iyi sonuç veriyor. Sık yiyin ama az yiyin.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!