Kinoanın Zararları

Kategori: Gıdalar - 2.697 görüntülenmeYorum Yazın
Kinoanın Zararları

Kinoa, görüntüsü tahıllara benzese de otsu bir bitkidir ve ıspanakgiller familyasındandır. Besleyici ve dolgun yaprakları olan kinoanın çiçekleri zengin besin kaynağı olan tohumlara dönüşür. Kinoanın yenilen kısmı bu küçük tohumlardır. 

Sürekli olarak kinoa tüketmek olası yan etkilere ve zararlara neden olabilir. İşte kinoanın zararları;

Alerji

Bazı insanların kinoaya karşı alerjisi olabilir. Nedeni ise tohumun doğal kaplaması olabilir. Kaplamada bulunan saponinler mide tahrişine ve rahatsızlığa neden olabilir. Bunu önlemek için, pişirme veya hazırlama işleminden önce, kinoa tohumlarının düzgün biçimde yıkanması gerekir.

Hamile veya emziren anneler için tavsiye edilmez

Yüksek miktarda kinoa, hamile veya emziren anneler tarafından alınması tavsiye edilmez. Açıkça belirtmek gerekirse, hamile olan ve emziren annelerin, kinoanın sebep olduğunu yan etkileri hakkında somut bir belge bulunmamasına rağmen olası yan etkilerden kaçınmak için kinoadan uzak durmaları gerekir.

Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir

Kinoa çok besleyici ve faydalı bir gıda maddesidir. Bununla birlikte, yüksek miktarda tüketimi bazı ilaçlara müdahele edebilir. Kinoa antioksidan özelliklere sahiptir ve trigliserid düzeylerini düşürebilir. Aynı şeyi yapan bazı ilaçların işlevleri ve etkinliği de yitirtebilir.

Oksalat ve Böbrek taşları

Bitki bazlı gıdalar kinoa da dahil olmak üzere, oksalat veya oksalik asit olarak adlandırılan bir madde içerirler. Vücuda alınnan oksalik asitin tümü idrarla atılabilirken, bazıları kalsiyuma bağlanabilir ve kalsiyum okzalat taşlarına duyarlı kişilerde böbrek taşı oluşturabilir. Daha önce böbrek taşı sorununuz olduysa kinoa tüketimi, gelecekte daha fazla taş oluşturma riskini artırabilir.

Yüksek lif içeriği

Kinoa, demir, çinko, folat ve B-6 vitamini için iyi bir kaynaktır. Bir fincan pişmiş kinoa 5 gram lif içerir. Bu kadınlar için 25 gram ve erkekler için 38 gramlık önerilen günlük alım miktarının bir kısmını sağlar. Eğer bolca lif tüketmeye alışık değilseniz  bu miktar yan etkilere sebep olacak kadar yüksektir. Eğer kinoa yedikten sonra gaz, şişkinlik veya ishal yaşıyorsanız, kinoanın içerdiği lif suçlu olabilir. Sorunu, daha küçük porsiyonlardan başlayıp yavaş yavaş diyetinize lif ekleyerek çözebilirsiniz. Lif alımını artırırken bol su veya kafeinsiz içecek içtiğinizden emin olun.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!