Kivinin Yan Etkileri ve Zararları

Kategori: Gıdalar - 1.538 görüntülenmeYorum Yazın
Kivinin Yan Etkileri ve Zararları

Kivi, oldukça sulu ve bir takım sağlık faydası bulunan egzotik bir meyvedir. Fakat yüksek miktarlarda yenirse ortaya çıkabilecek yan etkileri ve zararları bulunur.

Alerjik Reaksiyonlar

Kivi tüketimi sonucunda alerjik reaksiyon görülebilir. Yemek sırasında ihtiyatlı davranmanız önemlidir. Yüksek miktarlarda kivi tüketen birçok kişi çapraz duyarlılık ve farklı alerji türleri bildirmiştir.

Döküntüler ve şişme

Çalışmalara göre kivinin, aşırı tüketilmesi şişmeye yol açabilir. Bu duruma Anafilaksi denir ve fazla miktarda kivi yiyen insanlarda da görülebilir. Döküntü ve astım da yaygın zararlarındandır. Aynı zamanda, ağız tahrişine neden olabilir.

Dermatit

Günlük olarak yüksek miktarlarda kivi tüketenlerde dermatit gibi cilt bozukluğu riski bulunabilir.

Pankreasa Zarar Verebilir

Kiviyi aşırı tüketmek akut pankreatit’e yol açabilir. Bu lezzetli meyve, potasyum, serotonin, C vitamini ve E vitamini bakımından zengindir. Bu bileşenlerin yüksek dozları, kandaki trigliserit seviyesini değiştirebilir ve bu da uzun vadede pankreasa zarar verebilir.

İshal

Kivinin yan etkileri arasında kusma, bulantı ve diyare bulunur.

Lateks Alerjisi

Araştırmalara göre lateks alerjisi olan insanların çoğunun kiviye karşı hassas oldukları görülmüştür.

Hamilelik ve Emzirme

Emziren bir anne veya hamiliyseniz, kivi dozajını doktorunuza danışın. Hamilelik sırasında bu meyveyi yemek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Bazı İlaç Türleriyle Etkileşim

Birçok araştırmaya göre bu meyvenin mantar önleyici faaliyetleri olduğu ve diğer anti-fungal ilaçlarla birlikte yenildiğinde bağımlılık etkisine neden olabileceği bulundu. Antikoagülanlar, aspirin, heparin, anti-platelet ilaçlar ve steroidal olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar ile alınıyorsa, kanama riskini arttırır.

Serotonin Seviyesinde Değişim

Kivi yüksek bir serotonin konsantrasyonuna sahiptir. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) insan vücudundaki serotonin seviyelerini değiştirebilir ve kivi ile birlikte alındağında fazla miktarda serotonini vücudunuza almış olursunuz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!