Kolanın Zararları

Kategori: Bağımlılıklar / Gıdalar - 1.232 görüntülenmeYorum Yazın
Kolanın Zararları

Yoruldunuz ve canınız soğuk bir kola mı çekti ? Peki kolanın vücuda verebileceği zararları hiç düşündünüz mü ? Gelin birlikte kolanın zararlarına bakalım.

Bir bardak soğuk su daha az çekici olabilir ancak sağlık bakımından oldukça yarayışlı ve daha sağlıklı bir seçimdir. Tedavi yerine hastalığın sebep olduğu etmenleri engellemek daha iyidir değil mi ? İşte kolanın vücudumuza zararları ;

Kafein, Şeker ve Aspartam

Bu ürünler genelde tatlandırılmış alkolsüz içeceklerde bulunur. Coca Cola ve Pepsi gibi markalar ürünlerinde çeşitli hastalıklara sebep olan Aspartam isimli tatlandırıcı bulundurdukları nedeniyle bir çok ülkede davalık konumundadırlar. Dolayısıyla çocukların Aspartam içeren içecekleri içmeleri tavsiye edilmez.

Kolanın içerisinde bulunan Kafein ve Şeker ise bağımlılık yapıcı maddedir ve diyabet gibi hastalıklara kadar sürükleyebilir.

Böbrek Rahatsızlıkları

Normal bir şeker böbreklere zarar vermezken yapay tatlandırıcılar böbreğinize zarar verebilir. Diyet kolaların bir çoğunda bu bahsettiğimiz yapay tatlandırıcılar bolca mevcuttur ve tüketmemeniz önerilir.

Metabolizma Hızını Azaltır

Bir kutu kola kesinlikle lezzetli olabilir ancak metabolizma hızını büyük ölçüde yavaşlatır ve hiçbir zaman yağ yakıcı enzimlere faydası olmaz. Sıkı bir diyetin veya sporun ardından kola içilmemesi tavsiye olunur.

Obezite ve Diyabet

Coca Cola gibi ürünler piyasaya sürülmeden önce dünyanın obeziteyle ilgili çok fazla problemi yoktu.Ancak bu ürünlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, nüfusun büyük bir bölümü obeziteyle karşı karşıya geldi.

Obezite, kalp, akciğerler ve böbrekleri etkileyen hastalıkların kökenidir. Araştırmalar obezitenin ayrıca kanser hücrelerini tetiklemek için bir neden olabileceğini kanıtlıyor.

Diyabetli hastalar kan şekeri seviyesini iki kat arttırdığı için kola ya da pepsi gibi içeceklere dokunmamalıdır. Diyabetik olmayan kişiler diyabetleri uzak tutmak için bu içeceklerden kaçınmalıdır.

Dişler ve Kemikler


pH seviyesi, bir sıvının asidik özelliğini belirler. Kola gibi asitli içeceklerin pH seviyesi 3.2 olup bunların asidik özelliği oldukça yüksektir. Dolayısıyla bu içecekler kemikleri ve dişleri zamanla eritebilir.

Üreme Sorunları

Bir araştırma, Kola ve Pepsi teneke kutularının üreme problemlerine yol açabilecek kimyasallarla kaplandığını göstermiştir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Kolanın Zararları (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Banu dedi ki:

    Güzel bilgiler emeğinize sağlık