Kolesterol düşüren 5 doğal yiyecek

Kategori: Foto Galeri - 1.058 görüntülenmeYorum Yazın
Kolesterol düşüren 5 doğal yiyecek

Muhtemelen daha önce kolesterol düşüren yiyecekler listesi gördünüz fakat diyet ve kolesterol birbirlerine nasıl bağlı? Vücutta iki çeşit doğal kolesterol tipi mevcut. Bunlardan HDL ‘iyi’ olarak tanımlanırken, LDL ise ‘kötü’ olarak biliniyor. LDL kalp hastalıklarını artırırken, HDL ise damarları koruyucu özelliğe sahip. Peki kolesterolü hangi yiyecekler düşürüyor?

Tabii bir de hayvansal yağlar var ve uzmanlar eskiden yumurta sarısı ve karides gibi yiyeceklerin yüksek kolesterole yol açtığını, kandaki kolesterolü artırdığını düşünüyordu fakat daha yeni araştırmalar, bunun gerçek olmadığını ortaya çıkardı. Şimdi ise görülüyor ki, genel kolesterol seviyenizi azaltıp, kalp hastalıkları riskinizi de düşürecek çeşitli doğal yiyecekler mevcut.

Bakliyat

Bakliyat

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, fasulye, bezelye ve mercimek gibi çeşitli baklagiller kolesterol seviyesini düşürüyorlar. Kanada Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan makalelerde, günlük alınan ¾ fincan bakliyatın, LDL yani zararlı kolesterolü yüzde 5 oranında düşürdüğü ortaya çıktı. Her ne kadar yüzde 5 çok gözükmese de, aslında bu önemli bir rakam.

Üstelik baklagiller oldukça esnek yiyecekler ve hemen hemen pek çok ana yemekte, tatlıda farklı formlarda bulunabiliyorlar.

Avokado

Avokado

Daha az bulunan bir meyve olsa da, avokado da kolesterol düşmanı bir doğal yiyecek. Pensilvanya Eyalet Üniversitesi, fazla kilolu yetişkinlerde bazı deneyler yaparken, deneklerin bir kısmı avokado tüketti, diğerleri tüketmedi. Her iki grup da diyet yaparken, avokado tüketenlerde LDL oranında neredeyse iki kat düşme yaşandı.

Yulaf

Yulaf

Besleyici bir yiyecek de olan yulaf, kanıtlanmış bir şekilde kolesterolü düşürüyor. Tayland’da yapılan araştırmada, yüksek kolesterollü insanlara dört hafta boyunca bolca yulaf yedirildi ve toplam kolesterolde yüzde 5, LDL’de ise yüzde 10 düşüş yaşandı.

Badem

Badem

Yine kalp hastaları üzerinde yapılan deneylerle, kahvaltıdan önce günde 10 gram civarı badem tüketen kişilerin HDL seviyesinde ciddi artış yaşandı ve iyi kolesterol, yüzde 12-14 oranında arttı. 12. Haftada ise HDL yüzde 14-16 arasında artış gösterdi.

Yeşil Çay

Yeşil Çay

HDL’yi yani iyi kolesterolü düşürmeden LDL’yi azaltmanın bir diğer yöntemi de yeşil çay tüketmek. Amerika’da yapılan araştırmalar gösteriyor ki, düzenli yeşil çay tüketimi hem genel kolesterolü, hem de önemli oranda LDL’yi düşürüyor. Ayrıca bu sırada HDL, yani iyi kolesterol seviyeinde de düşüş yaşanmıyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!