Konsantrasyon arttıran yiyecekler

Kategori: Foto Galeri - 962 görüntülenmeYorum Yazın
Konsantrasyon arttıran yiyecekler

Her ne kadar çok fazla ilaç ve alternatif yöntem olsa da, odaklanma problemi yaşayanlar için konsantrasyon arttıran yiyecekler de var. Tamamen doğal gıdalarla da konsantre olamama sorununuzu çözebilir, beyninizin daha iyi odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Peki konsantrasyon arttırıcı yiyecekler neler?

Kafein

Kafein sizi alarma geçirir

IQ seviyesini doğrudan arttıran veya sizi daha zeki hâle getiren bir ‘sihir’ henüz keşfedilmiş değil fakat kafein gibi belli uyarıcılar, enerjinizi arttırır ve odaklanmanızı sağlar. Kahve, çikolata, enerji içecekleri ve pek çok farklı üründe kafein bulmak mümkün. Özellikle kısa vadeli bir ‘kendinize gelme’ peşindeyseniz, aklınızdan çıkarmayın. Fakat tabii ki aşırı kafein alımı da iyi değil ve rahatsız hissetmenize sebep olacaktır.

Şeker

Şeker de duyarlılığı arttırır

Şeker, beyin için bir nevi ‘yakıt’ görevi görür. Elbette sofrada, çayda ve kahvede kullanılan şekerden değil glikozdan bahsediyoruz. Bu yüzden bir bardak şekerli içecek size kısa süreli enerji verir ve düşünme yeteneğinizi yükseltir. Elbette fazla tüketmemeye özen gösterin.

Kahvaltı

Kahvaltıyı atlamayın

Kahvaltıyı es geçmek daha mı cazip geliyor? Fakat araştırmalar gösteriyor ki, sabahları yapılan kahvaltı kısa süreli hafızaya ve dikkat toplamaya iyi geliyor. Ayrıca kahvaltı yapan öğrenciler de gün boyu daha iyi performans gösteriyor. Fazlaya kaçmamak kaydıyla, mutlaka kahvaltı yapmaya özen gösterin.

Balık ızgara

Balık tüketin

Zengin Omega-3 yağlarıyla ve bol protein miktarıyla, beyin sağlığı için en önemli besinlerin başında balık geliyor. Bu sağlıklı yağlar, bunama ve felç gibi riskleri de minimuma indirirken, beynin daha aktif çalışmasını sağlıyor. Hem beyin, hem kalp sağlığı için haftada iki porsiyon balık tavsiye ediliyor.

Çikolata

Günlük, ufak dozlarda ceviz ve çikolata

Her gün az miktarda yenilecek ceviz, fındık ve badem gibi yemişler E vitaminleriyle oldukça faydalılar. Aynı zamanda siyah çikolata da bolca antioksidan içeren, kafein gibi doğal uyarıcı olan bir yiyecek.

Yaban mersini

Yaban mersini

Yaban mersini tüketmek beyni hasarlardan korurken, Alzheimer, bunama gibi yaşla ilintili hastalıklara karşı da iyi geliyor. Araştırmalara göre, yaban mersini tüketen kişilerin öğenme evresi de kısalıyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!