Madde Bağımlılığının Zararları

Kategori: Bağımlılıklar - 684 görüntülenmeYorum Yazın
Madde Bağımlılığının Zararları

Madde bağımlığı, kişiyi, aile ve çevresine zarar veren bir durumdur. Bu bağımlık türü farklı olabilmektedir, sigara, alkol, uyuşturucu gibi farklı türleri vardır ama sonuç olarak verilen maddi ve manevi zararlar aynıdır. Madde bağımlığına başlamanın öncesi kişinin için de bulunduğu durumdur. Bu durum maddi olduğu gibi manevi de olmaktadır kişinin istediğini elde edememesi, yalnız hissetmesi kendini, kendini çaresiz, güçsüz olarak algılamasıdır. Her başlangıç aslında ona teslim olmaktır ve teslimiyet onun kötü günlerinin başlamasına neden olur. Madde bağımlığının nelere yol açtığını ve zararlarının neler olduğunu öğrenelim ve yanlış adımlar atmayalım eğer yanlış bir adım atmışken de bundan kurtulmak için mücadele edelim.

Madde Bağımlılığının Zararları

  • ÖZGÜRLÜK, kişi özgürlüğünü ilk önce kaybeder, yapmak isteyip yapamadığı her şeyi kayıp eder, bu maddi ve manevi her şeyi içine alır.
  • İRADE, kişi için de bulunduğu ortam da kurtulma ister ama aldığı maddenin etkisi onu esir almıştır yanlış olduğu bile bile yanlış olan şeyleri yapar.
  • YALNIZ KALMAK, yalnız kalmak ister sevdiği insanlarla bile birlikte olmak istemez başta kendini olmak üzere yakının da ki herkesi üzer ve zarar verir. Kimsenin onu sevmediği, sevdiklerinin bile ondan nefret ettiğini düşünürler.
  • DIŞLANMAK, aileden, arkadaşlarından ve çevreden dışlanır, kimse onunla iletişim kurmak istemez.
  • GELECEK, geleceğe dair hiçbir hayali olmaz günü kurtarma peşindedir.
  • YALAN, HIRSIZLIK, madde bağımlığı olan kişiler yalan çok söyler ve hırsızlık bile yapmaya başlarlar, birçok aile madde bağımlılığı yüzünde iflas etmiştir. Verdikleri sözler hep askıda kalır.
  • İNTİHAR, madde bağımlıların sık sık intihar girişim de bulunurlar kendilerine ve çevrelerindekilere zarar verir bu zararlar özellikle kullandıkları maddeyi bulamadıkların da kendilerine yakınındakilere zarar vermeye başlarlar.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!