Makyajın Zararları

Kategori: Diğer Zararlılar - 484 görüntülenmeYorum Yazın
Makyajın Zararları

Makyaj yapmak hemen hemen bütün kadınların asla vazgeçemediği bir kişisel bakım ürünüdür. Kadınlar güzelleşmek için yaptıkları makyaj malzemelerinin çoğunun içeriğinde kadınların cilt sağlığını çok ciddi şekilde tehdit eden kimyasal maddeler bulunur. İçeriğinde kimyasal madde bulunmayan makyaj malzemeleri ise, uzun zaman ciltte kaldığında çevrenin ve kirli havanın etkisi ile terleme yolu ile cildin alt tabakasına geçer ve sivilce, akne ve çok ciddi, cilt enfeksiyonlarına, hatta cilt kanserine bile sebep olabilir.

Özellikle fondöten ve kapatıcı ürünler, cildin hava ile temasını tamamen kestiği için, cildi havasız bırakır. Doğal halinden uzaklaşan cilt, havasız kaldığından dolayı, diğerlerine göre çok daha hızlı yaşlanır. Sizin de belki etrafınızda yaşayan insanlarda fark ettiğiniz gibi, uzun seneler boyunca makyaj yapan bir kadının, 15, 20 sene sonra cildi makyajsız olduğu zaman yüzüne bakılmayacak bir haldedir. Şimdiki nesilden bir kaç kuşak önce yaşamış büyükannelerimizin ciltlerini hatırlıyorsanız, yaşamları boyunca hiç makyaj yapmadıkları için 70 yaşında bile pamuk gibi ve pürüzsüz bir ciltleri vardır.

Gençlik yıllarında çok fazla makyaj yapan, yaşlı kadınların ise, makyajsız yüzlerine bakılmaz. Tabi ki çok fazla makyaj yapmaktan buruşan bir cilde makyaj yapılsa da ne kadar tatminkâr olacağı tartışılır, makyajın zararları saymakla bitmez anlayacağınız.

Makyajın cilde verdiği zararları önlemek için yapılması gerekenler nelerdir?

-Cildin yapısı yirmili yaşlarda tam olarak oturacağı için, yirmi yaşından önce makyaj yapmaya kesinlikle başlamayın.
-Her daim doğal kozmetik ürünleri tercih edin.
-Kullanılan makyaj ürünlerinin doğallığından ve kalitesinden hiç bir şekilde taviz vermeyin.
-Eve geldikten sonra, cildinizde bulunan makyajı, makyaj temizleme sütü daha sonra da gül suyu ile mutlaka temizleyin.
-Makyajınızı temizledikten sonra, cilde vitamin içeren nemlendirici krem sürmek gerekir.
-Cildinizin durumuna ve yapısına göre haftada 1 ya da 10 günde bir, dinlendirici ve besleyici bakım maskeleri uygulayın.
-Makyajı temizleme sonrasında cildinize, aynı annelerimizin yaptığı gibi salatalık kabuğu koyarak da, cildin gün boyu kaybettiği nemi geri verebilirsiniz.
-Satın alınan kozmetik ürününün içinde, ismi duyulmuş bazı kanser yapan maddelerin olup olmadığını çok dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.
-Abartılı makyaj yapmak yerine, sade bir şekilde yapılan bir kaç küçük dokunuş ile her zaman kadınlar çok daha güzel görünebilir. Özellikle genç kızlar, genç yaşta güzel görünmek için çok fazla makyaj yapan kadınların, yaşlılıkları oldukça çirkin oluyor. Ben yaşlanınca güzel olsam ne olacak demeyin. Kadınlar doğa gereği her yaşta güzel olmak ve ilgi görmek ister.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!