Mikrodalganın Zararları

Kategori: Diğer Zararlılar - 656 görüntülenmeYorum Yazın
Mikrodalganın Zararları

Mikrodalga fırınları, frekansları saniyede 300 MHz’den 3 GHz’e kadar radyo dalgalarıyla çalışan elektronik aletlerdir. Elektrikle çalışan tüm cihazlar yaklaşık 60 Hz’lik toksik bir elektromanyetik alan üretir. Mikrodalga fırınlar bu seviyenin çok üzerindedir. Mikrodalga fırınlarının zararları işte şunlardır;

Mikrodalgalar ve katarakt

Özellikle gözler mikrodalgalara karşı savunmasızdır. Bunun nedeni, vücudun diğer bölgelerinin aksine, ısı ve hücresel stresin dağılmasına yol açacak kan damarlarından yoksun olmasıdır. Onlarca yıldır bu tür radyasyona maruz kalan işçiler, gözlerinde katarakt sorunu olduğu bildirilmiştir.

Mikrodalga fırınların yiyecekler üzerindeki etkisi

Bir mikrodalga fırında, alternatif akım kuvvetleri polariteyi tersine çevirir. Bu, gıda molekülleri içindeki suyun titremeye başlaması gibi şiddetli bir sürtüşme yaratır ve ısı açığa çıkar. Bu sürtüşmenin sonucunda da mikrodalga fırın işlevini yerine getirir.

Mikrodalga gıdalar üzerindeki zararları

Mikrodalga fırınlar kimyasal ve moleküler bağları koparır ve temel biyokimyasal yapıları bozarak atomları parçalayabilir. Bu şekilde pişirilen gıdaların tüketilmesi çok zararlıdır.

Gıdalar besin değerlerini kaybeder

İsviçreli bilim adamı Hans Hertel, mikrodalga ile pişirilen yiyeceklerin besin değerlerinde düşme yaşandığını belirtti.

Mikrodalga fırınları, yiyecekleri sağlıksız yapar

Mikrodalga, gıda moleküllerini yok edip deforme eder ve yeni zararlı bileşikler oluşturur (radyolitik bileşikler). Bu tehlikeli bileşikler birçok yönden vücuda zarar verirler.

Mikrodalgada pişen yemekler kan kimyasını değiştirir

Hans Hertel yaptığı çalışmalarda mikrodalga da pişen yemeklerin insan vücudundaki değerleri değiştirdiğini belirtti. Çalışmaya katılan katılımcılar mikrodalgalı sebzeleri tükettikten sonra İsviçre Bilim adamı Hertel aşağıdaki etkileri ölçtü;

Kolesterol seviyeleri hızla arttı
Hemoglobin önemli derecede azaldı
Lenfositlerde (beyaz kan hücreleri) azalma görüldü
Stres artışı yaşandı (lökosit)

Sonuç: Mikrodalga ile pişirme, gıda kaynaklı potansiyel faydaları azaltmakta ve tersine çevirmektedir. Mümkün olduğu kadar klasik yöntemlerle pişirmeye özen gösterin.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!