Muzun Zararları

Kategori: Gıdalar - 2.940 görüntülenmeYorum Yazın
Muzun Zararları

Muzlar dünyanın en çok tüketilen meyvelerindendir. Pek çok fizyolojik ve psikolojik sıkıntıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olan gerekli besin maddeleri ile doludur. Ancak muzun da zararları bulunmaktadır.

Kilo Alımı

Orta büyüklükte bir muz 105 kalori içerir. Yani, düşük kalorili bir atıştırma arıyorsanız, muz en iyi seçenek olmayabilir. Bunun yerine, karpuz, çilek, külah, şeftali, salatalık, marul, kabak, lahana, vb. gibi yüksek su içeriğine sahip meyveler ve sebzeler kalori açısından daha iyi bir seçenektir.

Migren

Sık sık migren ataklarıyla probleminiz varsa, günlük diyetinizde muz bulundurmamak isteyebilirsiniz. Peynir, balık, et ve muz gibi birçok gıdada bulunan tiramin, migren baş ağrılarının tetikleyicisidir.

Hiperkalemi

Hiperkalemi, aşırı potasyuma bağlı olarak ortaya çıkan ve kalp krizine yol açabilen düzensiz atım hızı, mide bulantısı ve düzensiz kalp atışı gibi belirtilerle ortaya çıkan bir durumdur. Oregon Devlet Üniversitesi Linus Pauling Enstitüsüne göre muzda da bol miktarda bulunan, 18 gr üzeri potasyum dozu, erişkinlerde hiperkalemi oluşturabilir.

Diş Çürüğü

Eğer uygun diş hijyenini sağlamazsanız, muz ciddi diş çürümesine neden olabilir. Bazı araştırmalara göre, muz ağız sağlığınız için zararlı olabilir. Nişastalar yavaşça ağızda çözülürken, şekerler çabucak erir. Bu nedenle, muz gibi yiyecekleri tüketirken nişasta partikülleri yaklaşık iki saat boyunca dişlerin arasında kalır ve daha fazla bakteri çeker.

Uyuşukluk

Muzun içerdiği triptofan, zihinsel performansınızı ve tepki sürenizi azaltabilecek bir amino asitdir. Muzlar ayrıca kas gevşemesine yardımcı olan yüksek doz magnezyum içermektedir.Sinir Hasarı

Sinir Hasarı

Muzlar yüksek miktarda B6 vitamini içerdiklerinden aşırı tüketim sinir hasarına neden olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre reçetesiz 100 mg’dan fazla B6 vitamini tüketimi sinir hasarına neden olabilir.

Alerji

Yapılan bir araştırmaya göre, lateks alerjisi olan kişiler muza karşı aşırı duyarlılık gösterir. Hışıltı, burun akması, öksürük, kaşıntılı boğaz, sulanmış gözler gibi alerjik belirtiler görülür.

 

Karın ağrısı

Eğer yeterince olgunlaşmamış muzlar tüketirseniz şiddetli bir karın ağrısı yaşayabilirsiniz. Karın ağrısı ile birlikte ayrıca mide bulantısı da yaşayabilirsiniz.

Anafilaktik Şok

Muz alerjisi olan bazı kişiler, kan basıncında ani bir düşüş ile ciddi bir bağışıklık tepkisi yaşayabilir. Solunum sıkıntıları kandaki oksijen seviyelerinin yükselmesine engel olur ve şok yaşayabilir.

Kabızlık

Olgunlaşmamış muzun içerdiği sindirimi zor olan nişastalar bakımından zengin olup kabızlık riskini artırabilir. Sindirim sistemi üzerinde engelleyici etkiye sahip ağır dozda tanik asit bile içerirler. Tannik asit gastrointestinal sıvının salgılanmasını engeller ve gastrointestinal motiligi azaltır. Öte yandan olgunlaşmış bir muz, kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Gaz

Muzlar lif ve fruktoz içerirler, ki bunların her ikisi de gaza neden olabilir. Lif alımını aniden arttırırsanız veya yüksek miktarda tüketirseniz bağırsağınızın lifi parçalaması çok çaba gerektirir ve bunun sonucunda gaz oluşabilir.

Tip 2 Diyabet Riski

Muzlar, orta düzeydeki glisemik gıda kategorisine uygundur; bu da, kan şekeri düzeylerinizde hafif artışa sahip oldukları anlamına gelir. Yüksek glisemik indeksi olan gıdaların aşırı tüketilmesi, tip 2 diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalıklar geliştirme riskinizi artırabileceğinden muz alımına dikkat etmeniz gerekir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Muzun Zararları (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. ayhan2 dedi ki:

    güzel yazı… teşekkürler…