Nargilenin Zararları

Kategori: Bağımlılıklar - 578 görüntülenmeYorum Yazın
Nargilenin Zararları

Nargile kullanımı sigara içen gençler arasında yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu konudaki büyük yanılgı nargilenin sigara kadar zararlı olmadığı yönünde olsa da gerçek bunun tam tersidir. İşin en garibi ise bazı insanların sigarayı bırakmak amacıyla nargile içmeye yönelmesidir.

Nargilenin Sağlık Açısından Zararları

Nargile, sigara gibi vücut için birden fazla kalıcı zarara yol açmaktadır. Hatta bazı açılardan nargilenin zararları sigaranınkinden bile kötüdür. Nargile vücudun çeşitli bölümlerinde ağır metallerin ve zehirli elementlerin birikmesine yol açar. Bunların başında arsenik gelir. Bilindiği üzere arsenik çok etkili bir zehirdir ve insan için öldürücüdür. Nikel ve kobalt gibi ağır metal birikimleri ise hafıza, işlev ve beyin fonksiyonu bozukluklarına yol açar.

Her bitkinin topraktan aldığı özel maddeler vardır. Bu bakımdan bazı bitkiler insan için sağlıklı iken bazıları zehir kaynağıdır. Tütün bitkisi de topraktan aldığı elementler bakımından bir tür zehir gibidir. Nargileyle ilgili diğer bir yanılgı da zehirli gazların suda hapis olduğudur. Oysa bu gazlar nefes yoluyla vücuda girmektedir suya ise çok azı geçebilir. Nargilenin içerken renk değiştirmesi zehirlerin suda kalması değil tütün bitkisinin ve nargileye katılan aromaların suya verdiği renk değişimidir.

Nargile genelde cafelerde içilen bir tütün ürünüdür. Bazılarına çeşitli aromalar ilave edilir ve yapay olarak hoş koku verilir. Bu aromalar tütünün zararlarını ortadan kaldırmaz. Ayrıca ortak kullanılan nargilelerden birçok hastalık insandan insana geçmektedir. Hepatit de bunlarda biridir. Cafelerde sadece ağızlık değiştirilmekte diğer tüm nargile yüzlerce insanın kullanımından dolayı bakteri ve virüs kaynamaktadır. Günümüzde sigara ile iyi bir savaş verilmektedir ama en az onun kadar zararlı olan nargile için yeterli tedbir alınmamaktadır. Nargile, sigara gibi sadece içeni değil etrafındaki insanları da zehirleyen bir üründür. Nargile içilen ortamda zararlı gazlar nemle birlikte havada asılı durur. Bu ortamda bulunan insanlar da nargile içmiş gibi olurlar.

Nargileye Karşı Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Nargile çoğu gencin kafasında eski filmlerden zengin ağaların içeceği olarak yer etmiştir. Bu bakımdan nargile içmek insanlar için havalı bir eylem olarak görülebilir. İnsanlar ve özellikle gençler bu konuda aydınlatılmalıdır. Yasak olmasına rağmen 18 yaşın altında nargile içen çocukların varlığı bilinmektedir. Nargile içmenin sigara içmek kadar zararlı olduğu kamu spotlarıyla insanlara gösterilmelidir. Bir biri üstüne açıla nargile cafeleri daha sık denetlenmeli en azından yaş sınırı uygulamalarına uyup uymadıkları takip edilmelidir. Konuyla ilgili okullarda eğitici programlar düzenlenmelidir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!