Nasıl Daha Uzun Yaşanır ?

Kategori: Yazılar - 850 görüntülenmeYorum Yazın
Nasıl Daha Uzun Yaşanır ?

Nasıl daha uzun yaşanır?

Pek çok zaman sağlığımıza önem göstermeyip anı geçiştiriyoruz fakat aslında daha uzun, daha güzel yaşamak için alınabilecek çok basit önlemler var. Emin olun bunları uygulamak sandığınız kadar zor da değil.

Sağlıklı yaşa, uzun yaşa

Hayat tarzınızda yapacağınız birkaç değişiklik ömrünüzü uzatabilir. Son araştırmalara göre dört kötü alışkanlık; içki, sigara, spor yapmamak ve kötü beslenmek sizi mezara daha erken götürebilir ve ömrünüzü en azından 12 yıl kısaltabilir. Neyse ki, bunları düzeltmek için hâlâ önlem alabilirsiniz.

Fazla yemeyin

Basit ama umursanmayan bir uyarı. Eğer uzun yıllar yaşamak istiyorsanız, tabağınızdan bazı besinleri çıkarmanız gerekiyor. Yazar Dan Buettner, eski Japonların yüzde 70-80 kadar tokluk hissi yaşadığında yemeyi bıraktığını syölüyor.

2008’de St. Louis Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre de az yemek yemek yaşlanmanızı önlüyor. Ayrıca daha az kalori almak, T3 üretimini azaltıyor ve bu tiroid hormonu da, fazla olması hâlinde metabolizmayı yavaşlatıp insanı yaşlandıran bir hormon.

Televizyonu kapatın

O ‘kutunun’ karşısında fazla kalmak sağlığınıza ciddi etkilerde bulunabilir. 2010 yılındaki bir araştırmaya göre, TV başında günlük 4 ya da daha fazla saat geçirenler, daha az TV izleyenlere göre yüzde 46 daha erken ölüyor.

Rakamsal olarak konuşursak, TV başında kalınan her saat ölüm riskinizi yüzde 11, kalp krizi riskini ise yüzde 18 artırıyor.

İletişimi artırın

Araştırmalar gösteriyor ki, aile ve arkadaş bağları koptukça kalp hastalıkları riski de artıyor. Yalnızlık insan sağlığını kötü yönde etkilerken, yüksek kolesterol ya da sigara içmekten farksız. Ayrıca yalnız insanlar depresyona daha yatkın oluyorlar.

Sebze ve meyve tüketimi

Her gün en azından birkaç porsiyon sebze-meyve yemek şart. Lifler, vitaminler sadece sebze ve meyveyle sağlanırken, kalp krizi riskinizi yüzde 76 azaltıyor ve göğüs kanserine karşı da direnç sağlıyor. Tabii aynı zamanda içindeki antioksidanlar sayesinde cilt hastalıkları, kırışıklıklar da önlenmiş oluyor.

Egzersize yönelin

Az da olsa günlük egzersiz, aerobik çalışmaları yapmaya özen gösterin. Belki çok ağır çalışamayacaksınız fakat en azından her gün yarım saatlik yürüyüşler, hafif tempolu koşular sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Sigara içmeyin

Sigarayı bırakmak muhtemelen hayatınızda yapacağınız en iyi şey olacaktır ve yaşam sürenizi uzatacaktır. Amerika’da yapılan araştırmalara göre 35 yaşına kadar sigarayı bırakan kadınların ömrü 6 ile 8 yıl arasında uzuyor. Kısacası, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek için asla geç değil.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!