Öfkenin Zararları

Kategori: Diğer Zararlılar - 596 görüntülenmeYorum Yazın
Öfkenin Zararları

Öfkeniz, sağlığınıza zarar verebilir. Öfkenizi kaybetme eğilimindeyseniz, sakin kalmak için yedi önemli neden burada.

Kalp Sağlığınızı Etkiler

Öfkenin önde gelen fiziksel zararı kalp sağlığınız üzerindeki etkisidir. Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki klinik psikiyatride öğretim görevlisi Chris Aiken, “Öfke patlamasının ardından iki saat içinde kalp krizi geçirme şansı iki katına çıkıyor” diyor.

Bir çalışma, öfkee yatkın kişilerin, daha az kızgın eşlerinden iki kat daha fazla koroner kalp hastalığı riski taşıdıklarını ortaya koymuştur.

Sağlığınızı korumak için, kontrolü kaybetmeden önce hislerinizi daha olumlu düşüncelere yönlendirin.

Felç Riskini Artırır

Bir çalışma, bir kan pıhtısının beyine sıçraması ya da patlama sonrası iki saat boyunca beyinde kanama riski bulunanların üç kat daha fazla olduğunu ortaya koydu. Beynin arterlerinden birinde anevrizması olan insanlar için öfkeli bir patlamanın ardından bu anevrizmayı oluşturma riski altı kat daha yüksektir.

Ani öfke patlamalarını kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Ohio State Üniversitesi’nde psikiyatri ve psikoloji profesörü olan Mary Fristad, “Öfke ile başa çıkmak için öfkenizin tetikleyicisinin ne olduğunu tanımlamanız gerekir” diyor. Öfkenizi kaybetmek yerine, “Derin nefes almaya çalışın. İletişim becerilerinizi kullanın” diyor ve Fristad, ayağa kalkarak ve uzaklaşarak çevrenizi değiştirmenizin gerekebileceğini söylüyor.

Bağışıklık Sisteminizi Zayıflatır

Bir çalışmada, Harvard Üniversitesi bilim insanları, sağlıklı insanların öfkelendiklerinde, hücrelerin enfeksiyona karşı ilk savunma hattı olan antikor immünoglobülin A seviyelerine altı saatlik bir düşüşe neden olduklarını buldular.

Eğer öfkeniz alışkanlık haline geldiyse öfkenizi kontrol altına alarak bağışıklık sisteminizi koruyun. Fristad, öfkeyle başa çıkmaya, sakinleşmeye çalışarak başlamanız gerektiğini söylüyor ve “İletişim, etkili problem çözme, mizah kullanma ya da düşüncelerinizden uzaklaşmak için yeniden yapılandırma: bunların hepsi baş etmek için iyi yollar” diyor.

Öfke Sorunları, Endişe Bozukluklarına Yol Açar

Endişeleniyorsanız, endişe ve öfkenin birbirini tetiklediğini unutmayın. Araştırmacılar, Bilişsel Davranış Terapisi dergisinde 2012 yılında yayınlanan bir araştırmada, öfkenin bir kişinin günlük yaşamına müdahale eden aşırı ve kontrol edilemeyen bir endişe ile karakterize edilen bir durum olan jeneralize anksiyete bozukluğunun semptomlarını şiddetlendirdiğini vurguladı.

Öfke, Depresyon ile Bağlantılıdır

Birçok çalışma, özellikle erkeklerdeki depresyon ile saldırganlığı, öfkeli patlamalara bağlamıştır. Aiken, öfke ve depresyonla mücadele eden biri için yaptığı 1 numaralı tavsiye, yoğunlaşmak ve çok düşünmeyi bırakmak olduğunu belirtiyor.

Öfke, Akciğerlerinize Zarar Verebilir

Sürekli kızgın, öfke patlamalarına müsait bir insansanız akciğerlerinize zarar verebilirsiniz. Harvard Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, öfkenin sebep olduğu stres hormonlarının yükselişinin solunum yollarında iltihap yarattığını belirtti.

Öfke Ömrünüzü Kısaltabilir

Mutlu insanların daha uzun yaşaması doğru bir önermedir.

Olumsuz duyguları göstermek konusunda rahat hissetmeyen biri değilseniz daha terbiyeli davranabilmek için bir terapistle veya kendi başınıza pratik yapın. Öfkeyi uygun bir şekilde ifade etmeyi öğrenmek aslında öfkenin sağlıklı bir şekilde kullanılması demektir “diyor Fristad.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!