Orbeez (Su Maymunu) Zararları

Kategori: Diğer Zararlılar - 1.665 görüntülenmeYorum Yazın
Orbeez (Su Maymunu) Zararları

Oyuncak, vazolar ve bahçelerde süs olarak kullanılan su emici jel boncuklar, küçük çocuklar arasında popularitesi artan bir oyuncaktır. Küçük sert plastik toplar suya konulduğunda, boyutları 200 kat büyür. Berrak renkli boncuklar kurutulabilir ve tekrar kullanılabilir.

Şeker gibi görünen bu baloncuklar şekere benzediği nedeniyle çocuklar için yutmak istenilebilir ve bu da ciddi zararlara sebebiyet verebilir.

Pediatrik Doktor Jennifer R. Lightdale, “Bu cisimler bağırsaklardan geçerken daha da büyüdükçe tıkanıklığına neden olur” dedi. Ayrıca boncuklar X ışınlarında görünmeyebilir.

Şubat ayında, ABD Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu, 5 ve 7 yaşındaki çocukların, boncukları kulaklarına soktuklarını rapor etti. Doktorları berrak boncukları göremedi ve çocukların kulak enfeksiyonu olduğunu düşünüyorlardı. Çocuklar antibiyotik ve damlalıkla tedavi edildi, ancak bu semptomları çözmedi. Doktorlar boncuklar genişledikten ve ameliyatla çıkarıldıktan sonra sorunu keşfettiler. Her iki çocukta da işitme kaybı sorunları halen mevcut.

2012 yılında birkaç çocuk boncuk yuttuktan sonra acil bakıma ihtiyaç duydu. Geçen yıl, 2 yaşındaki bir kız yaklaşık 100 küçük su boncuğunu yuttu. Boncuklar mermer boyutuna kadar genişledi ve dokuz saat boyunca yoğun bakımda kaldı.

Bu olaylar sonucu su emici toplar, boncuklar ve oyuncaklar geri çağrıldı. Buna rağmen benzer ürünler hala mağazalarda satılmaktadır.

Su maymunu Yuttuktan sonra olası etkiler;

İştah Kapanması
Kusma
Hırıltı
Boğazda veya göğüste bir şeylerin sıkıştığını gösteren şikayetler
Karın ağrısı
Kabızlık
Karın şişliği ve acısı

Çocuğunuz bu gibi durumları yaşıyor ise derhal tıbbi yardım isteyin.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!