Oruç Tutmanın Sağlığa Zararları

Kategori: Diğer Zararlılar - 519 görüntülenmeYorum Yazın
Oruç Tutmanın Sağlığa Zararları

İnsanlar sağlık, kilo kaybı veya din gibi çeşitli nedenlerden dolayı oruç tutmayı tercih ediyorlar. Oruçlar zaman zaman bazı sağlık yararlarına sahip olabilirken, aynı zamanda çok tehlikeli olabilirler. Açlık, kısa ve uzun vadede vücudunuza olumsuz etkilere sebep olabilir.

Kilo Yönetimi

MayoClinic diyetisyenlerine göre, oruç tutumu aslında kilo kontrolü için zararlı olabilir. Araştırmalar, bir süre oruç tuttuktan sonra, insanlar, daha fazla kalori içerikli ve karbonhidrat içeren gıdaları yemek istemeleri eğiliminde olduğunu gösteriyor. Karbonhidratlar vücut için tercih edilen yakıt kaynağıdır ancak aşırı açlık, bir öğün sırasında tüketmeniz gereken sağlıklı karbonhidrat miktarından daha fazla karbonhidrat tüketimine neden olur. Sonuçta, aşırı açlık, tek seferde birden fazla kalori alımına, bunun sonucunda da istenmeyen kilolara sebep olabilir.

Kısa Süreli Zararları

Amerikan Kanser Derneği, oruç tutmanın birçok kısa vadeli yan etkisinin olduğunu bildiriyor. Bunlar, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, düşük tansiyon ve anormal kalp ritimleri olabilir. Oruç tutan insanların, makinelerin operatörlüğü ya da araç sürmek gibi bazı görevleri yerine getirme konusunda becerileri aksayabilir. Açlık, aynı zamanda gut veya safra taşları gibi belirli sorunların başlamasına neden olabilir. Oruç, vücudun bazı ilaçları absorbe etme yeteneğini veya hatta vücuttaki ilaç etkileşimlerini değiştirebilir.

Uzun Süreli Zararları

Oruç tutmanın uzun vadede de zararlı etkileri vardır. Açlık, bağışıklık sistemine zarar verebilir, aynı zamanda karaciğer ve böbrekler de dahil olmak üzere vücudun birçok organını olumsuz etkileyebilir. Yemekten kaçınmak, zaten yetersiz beslenen bireylerde, örneğin kanser hastalarında, çok tehlikeli olabilir. Vücutta depolanmış enerji tamamen tükendiğinde, oruç tutmanın ölümle sonuçlanması bile mümkündür.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!