Protein Tozlarının Zararları

Kategori: Medikal - 894 görüntülenmeYorum Yazın
Protein Tozlarının Zararları

 

Protein tozunun muhtemel zararlarını hiç düşündünüz mü? Protein tozu zararlarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Sindirim Sisteminizi Rahatsız Eder

En popüler iki protein tozu olan peynir altı suyu proteini ve kazein proteini sütten elde edilir. Bu protein takviyeleri sütte doğal olarak bulunan şeker türü laktoz bakımından zengindir. Bu nedenle, laktoz intoleransı olanlar için iyi bir seçim değildir. Peynir altı suyu proteini ve kazein proteini tüketimi laktoza karşı hassas insanlarda karın ağrısı, şişkinlik, gaz, irin ve kusmaya neden olabilir.

Kilo Alımına Neden Olabilir

Fazla miktarda protein tozları alınırsa kilo almanıza neden olabilir. Egzersiz rejiminiz protein alımı ile uyuşmuyorsa, kullanılmayan kalori yağa dönüşür. Bu yağ günden güne artıp hızla kilo almanıza neden olur.

Kan Şekeri Düzeylerini Etkiler

Çikolata veya vanilya tatları ile aromalandırılmış protein tozu, kan şekeri seviyelerinde istenmeyen bir artışa neden olabilecek katkı maddeleri ve yapay tatlandırıcılar içerir. Öte yandan, peynir altı suyu proteininin kan şekeri seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. Araştırmalar soya proteini, peynir altı suyu proteini ve kazein proteininin aslında sistolik kan basıncını düşürebileceğini gösterdi. Diyabet veya düşük tansiyon hastaları açısından bu oldukça zararlıdır.

Böbreğinize Zarar Verebilir

Protein vücut tarafından yıkıldığı zaman yan ürün olarak amonyak üretir. Amonyak daha sonra üreye dönüştürülür ve idrarla vücuttan atılır. Bir kişi yüksek miktarda protein alırsa yüksek miktarlarda üre üretir. Kandaki bol miktarda üre ve kalsiyumu filtrelemekte görevli böbreklere daha fazla baskı yapar. Uzun süre protein takviyelerini tüketildiğinde renal bozukluklar riski artar. Böbrek, böbrek taşı ve böbrek yetmezliği, protein takviyelerinin muhtemel zararlarıdır.

Kemiklerinize Zarar Verebilir

Protein, kemik büyümesinde ve gelişiminde hayati bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, proteinin aynı zamanda kemiklerinizi zayıflatabileceği gerçeği mevcuttur. Yumurta ve dana eti gibi vejetaryen olmayan kaynaklardan alınan protein takviyeleri asidiktir. Bu tür proteinlerin tüketilmesi kan asitliğini istenmeyen seviyelere yükseltebilir. Yüksek kan asiditesini nötralize etmek için vücut kalsiyum ve fosfat gibi alkalin maddeleri serbest bırakır. Bu alkalin maddeleri kemiğin yapısını oluşturduğu için kemiklerinize zarar verebilir. Yüksek miktarda protein tozları aldığınızda osteoporoz ve kırılgan kemik gibi bozukluklar ortaya çıkabilir.

Hormonal Bozukluklar Yaratabilir

Soya bazlı protein tozu söz konusu olduğunda, hormonal bozulma en önemli konudur. Soya fitoestrojen içerir. Fitoestrojen tüketildiğinde östrojeni taklit eder ve hormonal sisteminizi sekteye uğratabilir.

Karaciğer Hasarlarına Neden Olabilir

Karbonhidrat içermeyen protein takviyeleri kullanmak vücudu ketozun durumuna itebilir. Bu, yüksek kan asitliği seviyelerine yol açar. Yüksek kan asitliği, karaciğer fonksiyonlarını bozduğu ve ciddi karaciğer rahatsızlıklarıyla sonuçlanabileceği bilinmektedir.

Ağır Metal Zehirlenmesi

2010 yılında, protein tozu, arsenik, cıva ve kadmiyum gibi zararlı ağır metallerin içerdiğini gösteren bir araştırma yayınlandı.

İlaç Etkileşimleri

Hipertansiyona yönelik ilaç kullanırken peynir altı suyu proteinini tüketmek oldukça zararlıdır. Peynir altı suyu proteini, kanama riskini artıran anti-platelet ilaçlar ve anti-koagülan ilaçlar ile etkileşime girebilir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!