Saç Jölelerinin Zararları ve Yan Etkileri

Kategori: Diğer Zararlılar - 633 görüntülenmeYorum Yazın
Saç Jölelerinin Zararları ve Yan Etkileri

Saç Jölelerinin saça, kafa derisine ve vücuda zararlı kimyasalların varlığı nedeniyle bazı yan etkileri olduğu bilinmektedir. Bu yazımızda saç jölelerinin yan etkilerine ve zararlarına değineceğiz

Saç Jöleleri Saçı Kurutur ve Dehidrate Eder

Saç jöleleri, saç ve kafa derisindeki nemi azaltan, onları kuru ve dehidrate yapan, alkol ve aşındırıcı kimyasallar içerir. Bu jeller, nem seviyelerini etkiler ve sebum üretimini azaltır, kuru, kırılgan ve kırılmaya eğilimli saçlar yaratır, kaşıntılı ve pul pul dökülmüş kafa derisi sorunlarına neden olur.

Saç Jöleleri Saç Dökülmesine Neden Olur

Saç jöleleri, saçları ve kafa derisini kurutur, böylece saç dökülmeye başlar. Bu jellerde bulunan kimyasal bileşikler ölü hücre oluşumu ve kafa derisi üzerindeki fazla sebum ile reaksiyona girer. Bu, saç foliküllerini tıkar ve sonunda saç dökülmesine neden olur. Saç jöleleri saç dökülmesi, saç çizgisi, kellik vb. gibi sorunlara neden olabilir.

Saç Jöleleri Kepek Yapar

Kurumuş, yetersiz beslenmiş ve dezenfekte olmamış kafa derisi tahriş, kaşıntı ve kepeklenmeye neden olan pul pul döküntü ile sonuçlanır. Ayrıca deride iltihaplanmaya neden olur ve sivilce gibi diğer deri hastalıklarına da yol açabilir.

Saç Jöleleri Saçınızda Renk değişikliğine ve Hasara Neden Olur

Saç tellelerinde meydana gelen hasar, kırılmış uçlar ve saç renginin bozulması, saç jölelerinin yaygın olarak görülen zararlarıdır. Bu jeller, saçların pH dengesini bozar ve onları sağlıksız ve mat yapar. Bu jellerde bulunan zararlı kimyasalların da solma ve renk değişikliği gibi renk değiştirme etkileri bulunur. Ayrıca uzun süreli saç jölesi kullanmak, saçlarda erken beyazlaşmaya neden olur.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!