Salatalığın Zararları

Kategori: Gıdalar - 740 görüntülenmeYorum Yazın
Salatalığın Zararları

Salatalığın yararları sayısız olsa da çok fazla tüketiminde yan etkileri ve zararları mevcuttur. Sizler için salatalığın zararlarını bir araya getirdik.

Toksik Olabilir

Salatalıktaki kukurbitasinler ve tetrasiklik triterpenoidler gibi toksinlerin varlığı endişe etmeniz gereken bir şeydir. Çalışmalar, bu maddelerin bu sebzelerde acı tadı tetiklediğini kanıtladı.

Aşırı Su Kaybına Neden Olabilir

Salatalık tohumları, doğuştan gelen diüretik özelliklere sahip olduğu bilinen bir bileşen olan kukurbitinin kaynağıdır. Diüretik özelliği salatalığın az miktarda tüketildiğinde zararsız olmasına rağmen yüksek miktarlarda tüketildiğinde, bu diüretik bileşenler, elektrolitik dengeyi bozarak vücudunuzdan aşırı miktarda sıvı çıkarır. Bu da, sizi ciddi derecede susuz bırakabilir.

C Vitamininden Kaynaklı Yan Etkileri

C vitamini bağışıklık artırıcı bir organiktir. Ayrıca grip ve nezle gibi çeşitli sağlık durumlarının önlenmesi ve mücadelesinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bununla birlikte, önerilen sınırları aşmak zararlı etkileriyle birlikte gelir. C vitamini aşırı miktarda tüketildiğinden vücudunuzun anti-oksidatif doğaya karşı pro-oksidan gibi davranır. Bu da, serbest radikallerin büyümesini ve yayılmasını tetikler. Serbest radikaller  kanser, akne, erken yaşlanma vb. gibi sorunların riskini artırır.

Böbrekler için Zararlı Olabilir

Hiperkalemi vücudun yüksek potasyum içermesi nedeniyle ortaya çıkan tıbbi bir durumdur. Başlangıçta şişkinlik, karın krampları ve bağırsak gazına yol açar. Durum zamanla kötüye gitmekte ve böbreklerin işleyişini etkili bir şekilde engellemektedir. Bu da, böbreklerin hasara uğrama riski altına sokar.

Kalbiniz için Zararlı Olabilir

Hepinizin bildiği gibi salatalıkta% 90’dan fazla su bulunur. Su alım miktarı arttıkça, net kan hacmi de o kadar yüksek olur. Bu, sırayla, kan damarlarına ve kalbe baskı yapar. Sonuç – kalbiniz ve kan damarlarınız istenmeyen hasarlara maruz kalacaktır. Aşırı su varlığı aynı zamanda hücredeki sızıntıya neden olan kanın elektrolit düzeylerinde bir dengesizlik oluşturabilir. Bu sık sık baş ağrılarına yol açacak ve nefes almayı engelleyecektir.

 

Hazımsızlık Yapabilir

Salatalık ve hıyarlar cucurbitacin adı verilen bir bileşen içerir. Bu madde, özellikle hassas bir sindirim sistemine sahip olanlar için hazımsızlığı tetikler.

Alerjiye Neden Olabilir

Amerikan Allerji Astımı ve İmmünoloji Akademisi tarafından salatalıkların insanlar üzerindeki alerjik reaksiyonları üzerine yapılan araştırmada, polen, kavun, papatyalar, ayva ve çilek tohumları alerjisi olan kişilerin bu sebzeyi tükettikten sonra alerji yaşayabileceği belirtiliyor.

Sinüzite Neden Olabilir

Sinüzitiniz veya herhangi bir tür kronik solunum yolu rahatsızlığınız varsa o zaman salatalık yemeden uzak durmanız önerilir. Bu sebzenin soğutma etkileri bu tür rahatsızlıkları arttırarak komplikasyonlara neden olur.

Hamilelik Sırasında Salatalık Tüketmenin Zararları

Salatalık hamilelik sırasında genellikle güvenli kabul edilirken, salatalık aşırı tüketildiğinde sizi rahatsız edecek bazı koşullar vardır.

-Bu sebzelerin diüretik yapısı, sık idrara çıkma yeteneğini tetikler ve rahatsız edici hale gelir.
-Salatalık lif için iyi bir kaynaktır, bu nedenle karın ağrısına neden olabilir ve sizi şişkinleştirebilir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!